BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) – Vedci z University of Pretoria v Juhoafrickej republiky zdokumentovali tri nové prípady, keď sa mladé samce uškatcov antarktických (Arctocephalus gazella) pokúsili o pohlavný styk s tučniakmi patagónskymi (Aptenodytes patagonicus). Odborníci toto netradičné sexuálne správanie zaznamenali na neobývanom Marionovom ostrove v Indickom oceáne, pričom sa im ho podarilo aj nafilmovať.
Prvý prípad zaznamenali už v roku 2006
Prvý zaznamenaný prípad takéhoto správania pozorovali vedci ešte v roku 2006, pričom sa tak stalo tiež na spomínanom Marionovom ostrove. Vtedy špekulovali, že mohlo ísť o správanie sexuálne neskúseného uškatca, prejav agresie alebo hry, ktorá sa zmenila na sexuálne správanie. Nové prípady však odborníkov prekvapili.
„Nečakal som, že znova zaznamenáme podobné správanie a určite nie, že sa tak stane vo viacerých prípadoch,“ uviedol P. J. Nico de Bruyn, ktorý spolu s Williamom A. Haddadom viedol výskumný tím.
Vo všetkých štyroch zdokumentovaných prípadoch najprv uškatec tučniaka prenasledoval, a keď ho chytil, tak sa s ním pokúsil opakovane páriť. Každý pokus trval približne päť minút, pričom medzitým oddychoval. Pri niektorých pokusoch sa uškatcom podarilo vniknúť do tučniačej kloaky. V troch zo štyroch prípadov uškatec nakoniec tučniaka pustil, raz ho však zabil a zožral.
Vedci si chovanie zvierat nevedia vysvetliť
Uškatec antarktický je tak jediným druhom plutvonožca, u ktorého zaznamenali pokusy o párenie so živočíchom patriacim do úplne inej triedy. Vedci si navyše myslia, že v tomto prípade ide o správanie, ktoré sa uškatce na Marionovom ostrove od seba učia.
„Uškatce majú schopnosť učiť sa, to je dokázané. Takže keď samce vidia, že iný uškatec sa snaží spáriť s tučniakom, tak sa o to neskôr môžu pokúsiť aj sami. To môže vysvetľovať, prečo sa počet takýchto prípadov zvyšuje. Ak však naozaj ide o naučené správanie, tak naozaj neviem, aký prospech z toho majú. Možno si tak ventilujú sexuálnu frustráciu, keďže ide o mladé samce, ktoré si ešte nedokážu ubrániť svoje samice,“ dodal de Bruyn.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.