Video: Vedci zrejme objavili prvý mesiac mimo slnečnej sústavy, je však veľký ako Neptún

Exomesiac
Ilustrácia ukazuje exoplanétu Kepler-1625b s jeho exomesiacom. Vo štvrtok 4. októbra 2018 dvaja univerzitní výskumníci ohlásili výsledky výskumu, podľa ktorého by bol exomesiac vo veľkosti Neptúna alebo Uránu. Exoplanéta je vzdialená 8000 svetelných rokov a je veľká ako Jupiter. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. októbra (WebNoviny.sk) – Astronómovia pravdepodobne objavili prvý mesiac mimo našej slnečnej sústavy. Tento „exomesiac“ je pritom úplne iný ako dosiaľ známe mesiace – je veľký ako Neptún a obieha okolo planéty veľkosti Jupitera.

Objekt najprv zaznamenali vďaka dátam z družice Kepler amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír a neskôr ho pozorovali pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu.

Exoplanéty a exomesiace

O objave informovali astronómovia David Kipping a Alex Teachey v časopise Science Advances, no upozornili, že na pochopenie vzdialeného planetárneho systému sú potrebné ďalšie pozorovania.

Astronómovia dosiaľ objavili už vyše 3500 exoplanét – planét obiehajúcich iné hviezdy ako naše Slnko. Súčasne s tým hľadali aj exomesiace – telesá obiehajúce tieto vzdialené planéty, no so súčasnými technológiami sa im nedarilo ich zaznamenať.

Kepler 1625b-i

Vedci monitorovali planétu známu ako Kepler 1625b, keď prechádzala popred svoju materskú hviezdu a hľadali signály, ktoré by potvrdili prítomnosť exomesiaca.

Oba objekty pritom spadajú do kategórie plynných obrov a pravdepodobný mesiac, ktorý dostal pomenovanie Kepler 1625b-i, obieha vo vzdialenosti asi tri milióny kilometrov od planéty.

I keď im toto pozorovanie prinieslo dosiaľ najpresvedčivejšie dôkazy o existencii exomesiaca, astronómovia upozorňujú, že je zatiaľ potrebná obozretnosť.

David Kipping strávil hľadaním exomesiacov už asi desať rokov svojej kariéry, pričom niekoľko sľubných kandidátov, na ktorých narazil v minulosti, neskôr po získaní ďalších dát vylúčili. O skúmaní tohto konkrétneho mesiaca informoval Kipping spolu s kolegami Alexom Teacheym a Allanom Schmittom v júli 2017.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom