BRATISLAVA 27. júna (WebNoviny.sk) – Polícia v súvislosti s nadchádzajúcim letom, ako aj viacerými medializovanými prípadmi zabudnutia detí v aute rozdá vodičom letáčiky s výzvou „Nezabudni na mňa v aute“.
Ako v stredu na brífingu uviedol viceprezident Policajného zboru SR Ľubomír Ábel, situácia, keď rodič alebo iná osoba ponechá dieťa bez opatery v uzavretom aute, môže byť za istých okolností vnímaná ako závažný trestný čin. „Mám na mysli zločin opustenia dieťaťa, samozrejme, pri splnení celej skutkovej podstaty. Žiaľ, musím povedať, že polícia takéto prípady riešila,“ zdôraznil Ábel.
Fatálne následky
Podľa policajného viceprezidenta je potrebné mať na pamäti, že situácie, keď je dieťa ponechané samé v aute, môžu mať fatálne následky. „Či už môže ísť o udusenie a teraz aktuálne pred letnou sezónou aj prehriatie,“ upozornil. V takýchto prípadoch je podľa Ábela, pokiaľ nie je bezprostredne ohrozený život dieťaťa, najlepším riešením kontaktovať záchranné zložky.
„Toto sú odborníci, ktorí vedia ako postupovať v takýchto prípadoch. Pokiaľ to nie je možné, tak je možné prikročiť aj k násilnému otvoreniu vozidla,“ povedal s tým, že pri uplatnení krajnej núdze však „následok nemôže byť väčší ako chránený záujem“.
„Pokiaľ by som konal neunáhlene, môžem sa vystaviť riziku trestného stíhania pre poškodzovanie cudzej veci,“ povedal Ábel s tým, že v prípade, že sa podobná udalosť stane napríklad pred nákupným centrom alebo v blízkosti spoločenského podujatia, je na mieste dať vyhlásiť majiteľa daného auta, aby sa dostavil k autu a zakročil.
Podľa lekára Gustáva Ušiaka majú deti špecifické anatomické a iné vlastnosti, ktoré zohrávajú úlohu v tom, ako rýchlo u nich dochádza k prehrievaniu alebo úpalu. Ideálna vonkajšia teplota pre človeka je podľa neho 28 stupňov, pri deťoch hrozí možné zlyhávanie funkcií organizmu už pri teplote 35 stupňov Celzia.
Klinické príznaky prehriatia
„Vtedy dochádza už k regulačným mechanizmom, ktoré menia prekrvenie jednotlivých častí, to znamená orgány v tele sú menej prekrvené, telo sa snaží prekrviť perifériu, čiže kožu,“ uviedol s tým, že po istom čase organizmus už nedokáže zabezpečiť potrebné množstvo cirkulujúcej krvi do periférie a začína sa prehrievanie.
Ušiak zároveň pripomína, že klinickými príznakmi prehriatia sú slabosť, únava, bolesti hlavy prípadne napínanie na zvracanie. Tieto sú podľa neho relatívne zvládnuteľné aj v domácich podmienkach. Pri rozvinutom tepelnom úpale najmä u detí je však podľa neho nutné kontaktovať záchranné zložky.
Pri rozvinutom úpale sa podľa Ušiaka prejavujú napríklad porucha orientácie alebo správania, pri malých deťoch to môže byť napríklad spavosť. V takomto prípade je podľa neho potrebné ešte pred príchodom zdravotníkov dostať dieťa do chladnejšieho prostredia, schladiť ho zvonku tekutinami alebo ľadom „napríklad pod pazuchami, v oblasti triesel, dá sa pokladať aj na zátylok“.
Násilné otvorenie auta
Pokiaľ si človek nie je istý ako rýchlo prídu záchranné zložky, môže sa podľa hasiča Henricha Bartoviča pokúsiť sám otvoriť auto, v ktorom sa nachádza dieťa. „Silný tvrdý predmet, úderom do skla samozrejme čo najďalej od osoby, ktorá sa vo vozidle nachádza,“ vysvetlil. Auto pritom v lete môže mať podľa neho vo vnútri teplotu až 60 stupňov Celzia. Ak je dieťa už v bezvedomí, je potrebné začať s okamžitou resuscitáciou, dodal.
Dva a polročné dieťa zomrelo 11. júna, keď ho podľa policajných informácií nechala matka zavreté v aute na parkovisku v Trstenej a odišla do nemocnice na vyšetrenie. Následne sa podľa medializovaných informácií objavili aj ďalšie prípady detí ponechaných v aute, vďaka skorej reakcii okolia a záchranných zložiek sa však neskončili tragicky.