VILÁG: A vezető személyiségek Mubarak döntéséről

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

WASHINGTON, február 11. (WEBNOVINY) – Hoszni Mubarak egyiptomi elnök csütörtökön bejelentette, hogy az elhúzódó tüntetések ellenére sem mond le funkciójáról. A bejelentésre azonnal reagált a világ, a döntés a világ vezető személyiségeinek körében jelentős nemtetszést váltott ki. Barak Obama amerikai elnök nyíltan kétségbe vonta, hogy Mubarak ígérete, miszerint a hatalom egy részét az elnökhelyettesre ruházza át, „jelentőségteljes és elegendő” lépés-e a reformhoz. Az egyiptomi elnököt azért is bírálta, hogy nem beszélt világosan, és nem konkretizálta a demokráciához vezető útról való elképzeléseit. Egyúttal felszólította a kormányt, hogy tegye ezt meg, mivel „ezt a lehetőséget eddig nem ragadta meg”.

A többi reakció is hasonló hangvételű. A német külügyminiszter, Guido Westerwelle kijelentette, hogy Mubarak beszéde nem volt „előrelépés, amelyet reméltek”, és a nemzetközi közösség aggodalmai „ezek után még nagyobbak, mint korábban voltak”. William Hague brit külügyminiszter a „hatalom azonnali, rendezett átadására” szólított fel, kanadai kollégája, Lawrence Cannon pedig a hatalmi űrre mutatott rá, ami erőszakhoz és extrémizmushoz vezethet. Nicolas Sarkozy francia elnök is kifejezte azon reményét, hogy Egyiptom elindul a demokrácia útján, és nem iráni stílusú vallási diktatúraként végzi. Julia Gillard ausztrál államfő konstatálta, hogy a változásoknak Egyiptomban még csak ez után „kell bekövetkezniük”.

Mubarak csütörtöki televíziós beszédében – amit feszült várakozás előzött meg – kijelentette, hogy a hatalom egy részét átadja Omar Szulejmán elnökhelyettesnek, ám hozzátette, hogy szeptemberig uralmon marad. Ez ugyanis az új egyiptomi választások időpontja, amelyeken Mubarak saját szavai szerint már nem jelölteti magát. Mubarak bejelentésével a tüntetők nem értenek egyet, ők azonnali lemondását követelik.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barak ObamaGuido WesterwelleNicolas SarkozyWilliam Hague