BRATISLAVA 1. decembra (WebNoviny.sk) – Štvrtok 1. decembra bude patriť Svetovému dňu boja proti AIDS. Cieľom iniciatívy je zvýšiť povedomie a informovať o prevencii pred týmto ochorením spôsobeným vírusom HIV, ktoré sa prejavuje zlyhávaním imunitného systému pacienta. Svetový deň boja proti AIDS od roku 1988 iniciuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
HIV je vírus, ktorý vyvoláva u človeka stratu imunity voči infekciám a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku nádorových ochorení. Terminálnym štádiom infekcie vírusom HIV je AIDS. HIV/AIDS je ochorením, ktoré je aj napriek nákladnej liečbe nevyliečiteľné, pričom môže skončiť smrťou. Prevencia tak zostáva jediným a najúčinnejším prostriedkom v zabránení šírenia HIV/AIDS.
Tri spôsoby prenosu
Vírus HIV sa prenáša troma hlavnými spôsobmi – nechráneným pohlavným stykom (bez ohľadu na pohlavie, vek partnerov a formy sexuálneho styku), krvnou cestou (používaním nesterilných ihiel a injekčných striekačiek, piercingom, tetovaním nesterilnými nástrojmi) a z matky na dieťa (počas tehotenstva, počas pôrodu alebo materským mliekom).
HIV/AIDS predstavuje celosvetový a celospoločenský problém. V roku 2015 bolo na svete približne 36,7 milióna ľudí s HIV/AIDS. Odhaduje sa, že každoročne sa vírusom HIV nakazí 1,9 milióna dospelých. Týka sa to všetkých štátov sveta, komunít, rodín aj jednotlivcov. Napriek tomu, že počet nových HIV infekcií globálne klesá, v európskom regióne Svetovej zdravotníckej organizácie počet nových prípadov stúpa.
Za viac ako tri desaťročia epidémie HIV v Európe je HIV stále veľkým problémom tohto regiónu, a to najmä vo východnej časti. Vo väčšine krajín regiónu až polovica ľudí s HIV nepozná svoj HIV status. V európskom regióne WHO vlani diagnostikovali viac ako 153-tisíc infekcií HIV, čo je doteraz najvyšší pozorovaný nárast.
Väčšinu HIV infekcií na Slovensku zaznamenali u homosexuálnych mužov
Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v Slovenskej republike v roku 1985 do 31. septembra 2016 odborníci zaregistrovali u občanov Slovenskej republiky i cudzincov 876 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Zo 736 prípadov u slovenských občanov sa 644 vyskytlo u mužov a 92 u žien. U 93 osôb (80 mužov, 13 žien) prešla HIV infekcia do štádia AIDS, pričom zaznamenali 62 úmrtí HIV infikovaných osôb, z toho 48 v štádiu AIDS.
Väčšinu HIV infekcií (64,2 percenta prípadov) na Slovensku zaznamenali u homosexuálnych mužov. Heterosexuálnym stykom sa prenieslo 23,5 percenta infekcií, 2,2 percenta injekčným užívaním drog, 0,1 percenta transfúziou krvi (jeden prípad nákazy mimo Slovenska v roku 1986) a v 10 percentách prípadov spôsob prenosu nestanovili. Najviac HIV infikovaných ľudí žije vo väčších mestách, pričom najvyššia kumulatívna incidencia HIV infekcie je dlhodobo v Bratislavskom kraji.
Včasná diagnostika je dôležitá pre skorý začiatok liečby
Vyšetrovanie protilátok proti HIV je na Slovensku dostupné pre každého, pričom k dispozícii je aj anonymné vyšetrenie. Testovanie umožňuje zistiť protilátky proti vírusu HIV v krvi človeka.
Včasná diagnostika je dôležitá pre skorý začiatok liečby, ktorá môže výrazne zlepšiť zdravotný stav pacienta. V prípade osôb, ktorým sa diagnóza stanoví včas, môže s menšou pravdepodobnosťou dôjsť k prenosu vírusu na iné osoby na základe nielen zníženej infekčnosti pri liečbe, ale aj zmien sexuálneho správania a správania pri injekčnom užívaní drog.
Podstúpiť test je možné v Národnom referenčnom centre pre prevenciu HIV/AIDS na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. Vo väčších mestách je vyšetrenie dostupné na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva a na oddeleniach klinickej mikrobiológie nemocníc. O odber krvi na testovanie je možné požiadať aj obvodného lekára. Bližšie informácie sú dostupné aj na Linke dôvery s telefónnym číslom 02/59 370 144.
Informácie pochádzajú od Martiny Merkovej z Úradu verejného zdravotníctva SR a z archívu agentúry SITA.