Viskupič ostáva na poste predsedu SK8 a združenie podpísalo memorandum so SIEA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Viskupič
Predseda SK8 a zároveň trnavský župan Jozef Viskupič. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

Združenie samosprávnych krajov Slovenska SK8 predĺžilo mandát svojmu súčasnému predsedovi, trnavskému županovi Jozefovi Viskupičovi na ďalšie obdobie.

Voľba predsedníctva

Združenie o tom informovalo v tlačovej správe s tým, že ústrednou témou štvrtkového zasadnutia SK8 bola voľba predsedníctva a kontrolóra združenia.

Na post podpredsedov boli zvolení Milan Majerský z Prešovského samosprávneho kraja, Ondrej Lunter z Banskobystrického samosprávneho kraja a Jaroslav Baška z Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Za kontrolóra bol zvolený predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Predsedníctvo bolo zvolené na obdobie dvoch rokov.

Zástupcovia žúp prostredníctvom videokonferencie privítali aj ministra zdravotníctva Michala Palkoviča, s ktorým diskutovali o návrhu na nové usporiadanie ambulantných pohotovostných služieb.

Uhlíková neutralita a memorandum

Ako ďalej združenie informovalo, zasadnutie prinieslo aj podpis Memoranda medzi SK8 a Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou. Cieľom spolupráce je dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu.

„Spolupráca sa bude zameriavať prioritne na kvalitné vytvorenie siete Regionálnych centier udržateľnej energetiky, ktoré by mali byť nápomocné pri redukcii uhlíkových emisií v regiónoch, zvýšenia energetickej efektívnosti kľúčových sektorov v území a zásadne zvýšiť výrobu energie z obnoviteľných zdrojov,“ vysvetlilo združenie SK8.

Župy súčasne avizujú zámer uzatvoriť v blízkom čase Memorandom o spolupráci a urovnaní oprávnených finančných nárokov krajských samospráv pre rok 2023 medzi Vládou SR a SK8.

„Na štvrtkovom rokovaní sa zástupcovia krajov zhodli na jeho znení, ktoré okrem iného zahŕňa aj odpustenie covidových pôžičiek, pôžičiek na rekonštrukciu ciest II. a III. triedy, ako aj urýchlenie kompenzácie zvýšených cien energií a vyčlenenie dodatočných finančných zdrojov na úhradu zvýšených výdavkov za energie v oblasti preneseného výkonu štátnej správy na úseku regionálneho školstva,“ informovalo združenie.

Odchod mladých ľudí

Župy považujú za dôležité zaoberať sa aj problematikou regionálnych inovácií. „Odchod mladých ľudí do zahraničia je na kritických hodnotách a keďže cieľom je udržanie mladých talentov v krajine, je potrebné zmeniť súčasný model,“ vysvetlilo združenie s tým, že na zasadnutí privítali aj zástupcov Výskumnej a inovačnej agentúry.

Tí predstavili možnosti spolupráce prostredníctvom Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií SR do roku 2023.

Župani sa dohodli aj na užšej spolupráci SK8 a Združenia miest a obcí Slovenska, čoho výsledkom je Deklarácia partnerstva územnej samosprávy, ktorú obe strany podpíšu v piatok 16. júna.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav BaškaJozef ViskupičMichal PalkovičMilan MajerskýOndrej LunterRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie Slovenská inovačná a energetická agentúraZdruženie samosprávnych krajov SK8ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska