Na nevhodnosti trvalého zákazu nedeľného predaja v období oživovania ekonomiky po koronakríze sa zhodli predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS) a viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský.
Viskupič v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) O 5 minút 12 poukázal na to, že podľa prieskumu inštitútu INESS by takýto krok znamenal stratu približne 4-tisíc pracovných miest.
Sviatky nemali vplyv na zamestnanosť
Podľa jeho slov je dnes najdôležitejšie riešiť ekonomickú krízu, pretože zdravotnú sme v podstate už zvládli. „Teraz pokračovať v zákaze nedeľného predaja, respektive ho uzákoniť, je niečo, čo ide vyslovene proti ekonomike,“ konštatoval.
Aké dopady by mali zavreté obchody v nedeľu? Podľa analytikov by mohli prísť ľudia aj o prácu
Podpredseda strany Smer – sociálna demokracia Juraj Blanár však uviedol, že jeho strana dlhodobo tému zákazu nedeľňajšieho predaja otvárala aj v období, keď vládla, ale vždy hľadala dohodu s obchodníkmi. Vtedy podľa neho urobila prvú fázu, a to zatvorenie obchodov cez štátne sviatky.
Dodal, že sa tvrdilo, že sa zvýši nezamestnanosť, ale opak bol pravdou a nezamestnanosť sa dostala pod 5 percent. Viskupič však oponoval tvrdením, že zatvorenie obchodov počas niekoľkých sviatkov v roku naozaj asi nemá nijaký výrazný vplyv na zamestnanosť, ale ak by sa zavreli počas 52 či 53 nedieľ, tak by to skutočne mohlo znamenať prepúšťanie.
Príklad z Rakúska a Nemecka
Myšlienku trvalého zákazu predaja počas nedieľ podpredseda Smeru odôvodnil aj príkladom Rakúska a Nemecka, kde sú v nedeľu obchody už dlhodobo zatvorené. Poznamenal pritom, že v Rakúsku zákaz nedeľného predaja viedol k rapídnemu rastu domáceho cestového ruchu.
Podľa Lelovského sa však teraz nachádzame v úplne inej situácii, ako sme sa nachádzali pred dvomi či tromi rokmi. Uviedol, že vtedy bol jednoznačný rast tržieb, rástli platy a klesala nezamestnanosť. „Akékoľvek opatrenia, ktoré mohli byť atraktívne v čase ekonomickej prosperity, sa môžu veľmi ľahko ukázať ako negatívne v čase ekonomického prepadu,“ dodal.