Odchod Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) priniesol množstvo zmien, ktoré budú v nadchádzajúcom období odkrývať svoje pozitívne, ale aj negatívne stránky.
Británii a EÚ sa pred koncom minulého roka podarilo schváliť obchodnú dohodu, ktorá zabezpečí, že obe strany budú môcť navzájom naďalej obchodovať bez ciel a kvót.
Britskí hudobníci sa búria. Vláda vraj odmietla ponuku EÚ, aby po brexite v jej členských krajinách koncertovali bez potreby víz
Z Británie sa však ozývajú kritické hlasy, ktoré spochybňujú nastavenie vzájomných vzťahov. Tie, ako dokazuje nedávny prípad z Holandska, môžu priniesť aj kuriózne situácie.
Sendvičová kauza
Holandskí colníci zhabali vodičovi prichádzajúcemu z Veľkej Británia sendviče a ďalšie jedlo. Konali tak pritom v súlade s nariadeniami, ktoré sa viažu k brexitu.
Jeden z vodičov, ktorý prišiel z trajektu z Británie, mal pri sebe aj sendviče so šunkou zabalený v alobale. „Mohli by ste zobrať šunku a chlieb mi nechať?“ spýtal sa vodič mužov v uniformách a so zbraňami okolo pása.
Odpoveď jedného z nich ho však nepotešila. „Nie, všetko vám zoberieme. Víta vás brexit, pane. Je mi to ľúto,“ vyjadril sa. „Ó môj Bože,“ reagoval vodič.
https://twitter.com/i/status/1348256421331275776
Celý prípad zachytili aj na video, z ktorého je zjavné, že situácia colníkov i vodiča napokon pobavila.
Usmernenie britskej vlády pre vodičov cestujúcich do štátov Európskej únie uvádza, že „od 1. januára 2021 nie je možné vziať si so sebou výrobky živočíšneho pôvodu, ako sú napríklad výrobky obsahujúce mäso alebo mlieko (sendvič so syrom a šunkou)“.
Systém zlyháva
V ostatných dňoch sa však objavili aj vážnejšie problémy s potravinovým zásobovaním.
Výkonný riaditeľ organizácie Scotland Food and Drink James Withers uviedol, že nové systémy zamerané na pomoc vývozcom s manažovaním cezhraničného obchodu „zlyhávajú“ a predpokladá, že situácia sa bude ešte len zhoršovať.
Pobrexitová obchodná dohoda dostala zelenú, musí ju ešte schváliť Európsky parlament
Upozornil, že bude potrebná núdzová finančná pomoc pre vývozcov, ktorí zistili, že „dvere do Európy sú teraz zatvorené“.
Varoval tiež, že firmám, ktoré obchodujú s morskými plodmi, hrozí kolaps.
Vážne výzvy
Niekoľko popredných spoločností zdôraznilo zložitosť „pravidiel o pôvode“ zakotvených v dohode o brexite, podľa ktorých za bezcolné produkty možno považovať len tie, ktoré sú vyrobené prevažne z materiálov vyrobených v Británii.
Britom hrozí nedostatok ovocia a zeleniny, Francúzsko by malo povoliť nákladnú dopravu
Na problémy upozornil aj výkonný riaditeľ spoločnosti Marks & Spencer Steve Rowe. „Bezcolné už nie je tak bezcolné, keď si prečítate aj drobné písmo,“ povedal.
Britský zväz spracovateľov mäsa takisto varoval, že nová byrokracia predstavuje „vážnu výzvu pre hladký chod potravinového reťazca v krajine“.
Problémy vyrieši diskusia
Dominic Goudie z britskej Federácie pre potraviny a nápoje vyhlásil, že by sa s Bruselom mali začať rokovania o implementácii a vyriešení niektorých problémov.
Chcete po novom roku študovať v Británii? Takéto povinnosti vás čakajú
„Obchodná dohoda na to poskytuje prostriedky, otázne však je, či je tu aj vôľa,“ povedal.
Člen britského parlamentu Michael Gove uviedol, že v najbližších týždňoch očakáva na hraniciach s EÚ „viac trhlín“.