Vklady v Dexii sú podľa Belgicka bezpečné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dexia
Foto: navada.net

Belgicko-francúzska banka Dexia sa dostala pod veľký tlak trhu vzhľadom na jej investície do gréckych dlhopisov. Jej akcie od začiatku týždňa stratili už 28 %. Koncom júna Dexia vlastnila grécke štátne cenné papiere v hodnote 3,8 mld. eur a hrozí jej, že dlžníci v krajine jej nevrátia úvery v objeme 4,8 mld. eur. Obe tieto sumy sú väčšie ako trhová kapitalizácia skupiny Dexia, ktorá je 2,5 mld. eur. Dexia už v júli zaúčtovala stratu v Grécku v sume 338 mil. eur.
PARÍŽ 6. októbra (WEBNOVINY) – Belgickí predstavitelia sa snažia uistiť sporiteľov o bezpečnosti ich vkladov v banke Dexia, ktorú ohrozuje grécka dlhová kríza. Zdôraznili pri tom, že náklady na záchranu belgicko-francúzskej finančnej skupiny treba spravodlivo rozdeliť medzi obe krajiny. O záchrannom pláne, ktorý počíta s jej rozdelením a čiastočným zoštátnením, má správna rada banky rokovať v pondelok. Informovala o tom agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na zdroj oboznámený so situáciou.

Rozhovory o záchrane Dexie nepovedú ku kolapsu belgickej divízie retailového bankovníctva, vyhlásil vo štvrtok belgický premiér Yves Leterme. Pomoc banke by nemala ohroziť najvyšší rating Francúzska, ktoré je jej hlavným akcionárom, náklady by však mali byť rozdelené „rovnomerne“, dodal premiér.

„Je jasné, že spravodlivé rozdelenie nákladov predstavuje veľmi citlivú a kľúčovú časť rokovaní,“ povedal premiér v rozhlasovej stanici RTL. K jeho vyjadreniam sa pridal minister financií Didier Reynders s tým, že Belgicko nechce znášať plné náklady záchrany a možného znárodnenia banky. „Neželáme si, aby sme na konci vlastnili celú skupinu Dexia,“ povedal Reynders.

Plán záchrany finančnej skupiny Dexia by mali predstavitelia Belgicka a Francúzska finalizovať vo štvrtok. Francúzsky minister financií Francois Baroin v stredu uviedol, že za najspoľahlivejší považuje scenár, v rámci ktorého by sa divízia Dexie pôsobiaca v oblasti financovania samospráv spojila s francúzskymi štátnymi bankami Caisse des Depots a Banque Postale. Belgický premiér Yves Leterme pripustil, že jedným z možných riešení je znárodnenie belgickej divízie vrátane jej rozsiahlych retailových aktivít.

Dexia predá svoju luxemburskú divíziu do konca októbra

Finančne silný medzinárodný investor je ochotný prevziať väčšinový podiel v luxemburskej divízii bankovej skupiny Dexia, pričom luxemburská vláda prevezme menšinový podiel. Vo štvrtok to povedal minister financií Luxemburska Luc Frieden. Vlastníkom Dexia Banque International a Luxembourg (Dexia BIL) je Dexia SA, ktorá bude tiež potrebovať podporu vlád Francúzska a Belgicka. Ide o prvý prípad záchrany európskej banky počas dlhovej krízy eurozóny.

„Môžem, vám potvrdiť, že medzinárodný investor je ochotný kúpiť luxemburskú banku Dexia BIL, keďže sa predpokladá, že banka sa bude vyvíjať ako strategický hráč v rámci luxemburského finančného centra,“ povedal Frieden na tlačovej konferencii. Konštatoval, že luxemburská vláda v banke prevezme menšinový podiel vzhľadom na systémovú dôležitosť banky pre krajinu. Frieden dodal, že rokovania sú v pokročilom štádiu a mali by sa uzavrieť do konca októbra. Dexia vo vyhlásení tiež potvrdila, že začala rokovania so skupinou medzinárodných investorov o predaji tejto luxemburskej banky.

Luc Frieden ešte v utorok povedal, že Luxembursko sa aktívne zapojí do reštrukturalizácie Dexie a je v tejto súvislosti v stálom kontakte s Francúzskom a Belgickom. Dexia Banque International a Luxembourg (Dexia BIL) je jednou z troch hlavných divízií Dexie, hoci Luxembursko na rozdiel od Francúzska a Belgicka nie je akcionárom skupiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Francois BaroinYves Leterme
Firmy a inštitúcie Dexia banka Slovensko