Vláda chce na boj proti korupcii vyčleniť cez 200 miliónov eur, peniaze pomôžu aj pri reformách

korupcia, putá
Foto: ilustračné, Getty images

Na boj proti korupcii, praniu špinavých peňazí a na bezpečnosť a ochranu obyvateľov chce vláda z fondu obnovy vynaložiť 228,6 miliónov eur. Je to o 4,9 milióna viac ako v pôvodnom návrhu, ktorý Ministerstvo financií SR v marci predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Na boj s korupciu pôjde aj 15 miliónov eur z EŠIF (Národná implementačná a koordinačná jednotka), dva milióny eur z fondu AMIF a 6,3 milióna eur zo štátneho rozpočtu.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Z týchto peňazí chce vláda podporiť tri reformy, a to zefektívnenie boja proti korupcii a praniu špinavých peňazí, modernizáciu a budovanie odborných kapacít Policajného zboru a optimalizovanie riadenia krízových situácií. Vyplýva to z návrhu Plánu obnovy a odolnosti SR, o ktorom v pondelok 26. apríla bude rokovať Hospodárska a sociálna rada SR (HSR).

Vláda chce zriadiť viaceré inštitúty

V rámci boja s korupciou chce vláda zaviesť viaceré inštitúty na odhaľovanie finančnej trestnej činnosti. Ide napríklad o interné akty súvisiace s prijatím legislatívy zaisťovania majetku, nový zákon upravujúci zriadenie centrálneho registra účtov a nový zákon o preukazovaní majetku.

Ďalej plánujú reorganizáciu štruktúr polície s presunom kapacít na nové špecializované oddelenia finančného vyšetrovania, vrátane regionálnej úrovne.

„Boj proti korupcii bude podporený aj novým Úradom na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý bude pomáhať a chrániť oznamovateľov finančnej trestnej činnosti. Bude tak prvým kontaktným bodom na začatie finančného vyšetrovania,“ uvádza sa v návrhu.

Efektívnejšie odhaľovanie trestnej činnosti

Náklady na zriadenie Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti budú zahŕňať technické vybavenie, vrátane rekonštrukcie budovy sídla úradu vo výške 1,7 milióna eur v rokoch 2021 až 2022. Osobné a prevádzkové náklady budú financované zo štátneho rozpočtu. V roku 2021 predpokladajú výdavky vo výške 0,3 milióna eur, v ďalších rokoch 1,2 milióna eur.

Cieľom reformy Policajného zboru je zefektívniť odhaľovanie a vyšetrovanie trestnej činnosti v oblasti environmentálnej kriminality, vrátane prevencie s prepojením na odhaľovanie a znižovanie korupcie v tejto oblasti. Útvar polície na boj s environmentálnou trestnou činnosťou by mal 200 policajtov.

Vláda plánuje tiež vybudovať útvary kriminálnych analýz na regionálnej úrovni. Mal by mať 60 analytikov a 50 zamestnancov služieb kriminalistickej techniky. „Povedie to k zvýšeniu efektívnosti odhaľovania a vyšetrovania trestnej činnosti a v konečnom dôsledku k zvýšeniu dôvery v políciu,“ konštatuje návrh.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Hospodárska a sociálna rada SRMF Ministerstvo financií SR