Tragická nehoda na zastávke Zochova rozvírila vášnivé debaty, vláda chce prísne trestať opitých šoférov (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava: Tragická dopravná nehoda
Policajti dokumentujú okolnosti tragickej dopravnej nehody, ktorá sa stala 2. októbra 2022 po 22:15 na Zochovej ulici v Bratislave. Do zastávky mestskej hromadnej dopravy (MHD) narazilo osobné auto. Bratislava, 3. október 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 4. októbra 2022, 14:56

V súvislosti s tragickou nehodou na Zochovej ulici v Bratislave, pri ktorej vyhaslo päť ľudských životov, chystá vláda zmeny.

Tragická dopravná nehoda na zastávke Zochova v Bratislave

Ako pre agentúru SITA uviedol predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský, „bude pripravená úprava po dohode s ministerstvom spravodlivosti a ministerstvom vnútra, ale v súčasnosti ešte nemáme nič konkrétne“. Na pondelňajšej koaličnej rade mali podľa jeho slov množstvo bodov, no k záverom zasadnutia sa vyjadrovať nechcel.

Minister financií a šéf hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič v pondelok na sociálnej sieti napísal, že na koaličnej rade navrhne zavedenie nemilosrdného trestu pre vodičov s jedným a viac promile alkoholu.

„Automobil, v ktorom bude pristihnutý vodič s jeden a viac promile prepadne v prospech štátu. Bez debaty. Nemilosrdne. Okamžite na mieste,“ napísal Matovič.

Zmenu legislatívy požadujú viacerí

Primátor Bratislavy spolu so starostami mestských častí v súvislosti s tragickou dopravnou nehodou na Zochovej ulici taktiež apelujú na zmenu legislatívy.

„Strata ľudských životov je vždy obrovské nešťastie, najmä ak ide o mladých ľudí, naozaj úprimne súcitíme so všetkými pozostalými,“ uviedol v tlačovej správe predseda Regionálneho združenia starostov mestských častí Bratislavy a starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa.

Predstavitelia bratislavských samospráv si myslia, že táto, ako aj viaceré predošlé nehody, opäť otvára témy, o ktorých by sa nemalo v budúcnosti iba diskutovať. Podľa starostov a primátora by sa mali začať riešiť, aby už nebolo neskoro, ako je tomu v tomto prípade.

„Nehoda na Zochovej ulici je tragickým príkladom opakovaného problému, s ktorým sa na nás obyvatelia mestských častí obracajú. Žiadajú nás o pomoc pri riešení dopravných priestupkov a pri opakovanom nedodržiavaní povolenej rýchlosti v mestských častiach,“ hovorí starosta Dúbravky Martin Zaťovič.

Dôležitá je najmä prevencia

Starosta Rače Michal Drotován uviedol, že zástupcovia samospráv sú si vedomí, že nie je v ich kompetencii riešiť dopravné priestupky.

„Chceme byť však nápomocní pri vytváraní podmienok na kontrolu rýchlosti a pri umiestňovaní technických zariadení, aby sme takýmto tragickým prípadom mohli čo najviac zabrániť,“ poznamenal s tým, že takéto veci by sa nemali riešiť až po skutkoch a dôležitá je prevencia. Prevenciou by mali byť aj stacionárne automatické radary na najviac nebezpečných úsekoch ciest, ktoré výrazne znižujú počty priestupkov pri prekračovaní maximálnej povolenej rýchlosti.

Posilnenie kompetencií mestskej polície

„Radi by sme týmto apelovali na Ministerstvo vnútra SR a požiadali o zmenu legislatívy v zmysle posilnenia kompetencií mestskej polície tak, aby mohli aj oni kontrolovať cestných pirátov, monitorovať dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti či kontrolovať požívanie alkoholických nápojov vodičov počas jazdy,“ zdôraznil Jozef Krúpa.

„Aktuálne prebieha príprava nového zákona o obecnej polícii, do ktorej boli tieto zmeny navrhované. Verím, že ministerstvo vnútra pochopí dôležitosť tejto legislatívnej zmeny a vytvorí priaznivé legislatívne prostredie na kontrolu dodržiavania maximálnej povolenej rýchlosti a ďalších priestupkov samosprávou,“ uzavrel primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJozef KrúpaMartin ZaťovičMatúš ValloMichal DrotovanPeter Pčolinský
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR