Ficova vláda schválila ďalší antibyrokratický balíček, podnety zbierali priamo z podnikateľského prostredia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 7. schôdze
Predseda vlády SR Robert Fico počas rokovania 7. schôdze vlády SR o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2024. Foto: SITA/Úrad vlády SR.
Tento článok pre vás načítala AI.

 Vláda Roberta Fica schválila súbor opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia. Návrh Ministerstva hospodárstva SR tvorí v poradí už tretí antibyrokratický balíček.

Jeho hlavným cieľom je podpora podnikateľského sektora pomocou opatrení, ktoré prispievajú k odbúravaniu nadmernej regulačnej záťaže a uľahčovaniu podnikania. Ich výsledkom by mala byť vyššia konkurencieschopnosť slovenských podnikateľov. Zmeny by mali platiť od júla tohto roka.

Podnety priamo z podnikateľského prostredia

Rezort pritom vybral oparenia bez významných vplyvov na rozpočet verejnej správy. „Väčšina zmien spočíva v úprave takých povinností podnikateľov, ktoré zakladajú neúmerné administratívne či nepriame finančné náklady, či v elektronizácii procesov, ktoré prispievajú k vyššej flexibilite a efektívnosti riešenia situácií, s ktorými sa podnikateľské subjekty stretávajú,“ konštatuje.

Ministerstvo zbieralo podnety priamo z podnikateľského prostredia. „Z celkového množstva doručených podnetov sa materiálom iniciuje splnenie 199 opatrení. Z toho 9 bolo premietnutých do paragrafového znenia návrhu zákona, ďalších 190 sa ministerstvu podarilo presadiť prostredníctvom pripomienok uplatnených v medzirezortnom pripomienkovom konaní alebo dohodou,“ konštatuje. Predpokladanú úsporu vyčíslil rezort na 650-tisíc eur. Predbežná kvantifikácia vplyvov už splnených opatrení je 13,5 mil. eur.

Významné zmeny pre cestovné agentúry a sprievodcov

Súčasťou návrhu je z oblasti Ministerstva hospodárstva SR napríklad zmiernenie limitu počtu držiteľov povolenia na podnikanie v energetike, pre ktorých môže odborne spôsobilá osoba vykonávať funkciu zodpovedného zástupcu, či odbremenenie obchodníkov, ktorí obchodujú výlučne so strieborným tovarom, pretože sa vypúšťa ich povinnosť disponovať určeným meradlom.

V oblasti Úradu na ochranu osobných údajov SR sa návrhom pristupuje k vyňatiu zosnulých osôb z pôsobnosti zákona o ochrane osobných údajov.

Materiál pôvodne prinášal aj pomerne významné zmeny pre cestovné agentúry a sprievodcov. K nim však boli v rámci medzirezortného pripomienkového konania vznesené viaceré zásadné pripomienky.

Proti sa postavili Ministerstvo dopravy SR ale aj Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr či Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu. Argumentovali najmä možným znížením ochrany spotrebiteľa. Ustanovenia napokon z materiálu vypadli.

Rezort hospodárstva už presadil dva balíky opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia. Vďaka tzv. Kilečku 1 a Kilečku 2 ministerstvo upravilo alebo úplne odstránilo 313 konkrétnych záťaží na podnikateľské prostredie. Návrh opatrení tzv. Kilečka 3 zverejnil rezort prvý krát ešte v septembri 2022. Vtedy obsahoval 303 zlepšení a mal tak byť najväčším balíkom na zlepšenie podnikateľského prostredia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMH Ministerstvo hospodárstva SRSACKA Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúrSlovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchuÚrad na ochranu osobných údajov SR