Občianske združenie Právo na pravdu kritizuje návrh Analýzy dopadov a príležitostí z ďalšieho rozširovania Európskej únie pre SR s osobitným dôrazom na integráciu Ukrajiny. Prijatie uznesenia by podľa združenia v praxi znamenalo politický súhlas vlády so vstupom Ukrajiny do EÚ – potichu, bez informovania občanov Slovenska a akýchkoľvek relevantných analýz a bez mandátu.
„Toto rozhodnutie vlády by však mohlo zatiahnuť Slovensko do vojenského konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou a aj preto spúšťame k tomuto návrhu verejnú petíciu, prostredníctvom ktorej môžu občania do 13. mája 2025 vyjadriť svoje jasné ‚nie‘ ako svoj občiansky postoj,“ informovalo združenie v Tlačovej správe.
Zdanlivo neškodný názov
Pod zdanlivo neškodným názvom „Analýza dopadov a príležitostí z ďalšieho rozširovania EÚ“ sa podľa Martina Halása vláda zaväzuje konať v prospech integrácie Ukrajiny do EÚ, vrátane vyjednávania zmlúv a podpory vstupu, avšak bez verejnej diskusie a bez analýz hrozieb aj rizík.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
„V dokumente, ktorý je aktuálne v legislatívnom pripomienkovom konaní, chýba akákoľvek bezpečnostná, ekonomická či legislatívna analýza dopadov na ľudí žijúcich na Slovensku a v prípade vojenského konfliktu na Ukrajine a vstupu Ukrajiny do EÚ by mohla Ukrajina jednostranne aktivovať článok 42(7) Zmluvy o EÚ, čo by znamenalo, že Slovensko a ostatné členské štáty EÚ by bolo povinné poskytnúť vojenskú pomoc Ukrajine v prípade pokračovania alebo nového vojenského konfliktu – a to jednostranne, na výzvu ukrajinskej strany,“ doplnil s tým, že to netvrdia oni, ale uvádza to analýza odborného inštitútu maďarskej vlády HIIA.
Návrh akoby písala mimovládka
Aj preto podľa Halása maďarská vláda iniciovala referendum o vstupe Ukrajiny do EÚ. „Opakujeme, že toto rozhodnutie vlády môže zatiahnuť Slovensko do vojenského konfliktu,“ uviedol.
Halás si myslí, že ide o návrh uznesenia vlády, ktorý akoby písali v mimovládke Mier Ukrajine. „Všetko ukrajinské je v ňom prezentované ako krásne a ideálne a tí, ktorí materiál pripravili, stále hovoria o výhodách pre Ukrajincov, akoby Slovensko a Slováci pre nich neexistovali,“ dodal Halás.
Materiál podľa Halása úplne ignoruje aj riziká pre slovenské poľnohospodárstvo, štátny rozpočet, migračnú a bezpečnostnú politiku, ako aj národnú suverenitu a o tak vážnych veciach, ako je možné zatiahnutie Slovenska do vojenského konfliktu, sa rozhoduje potichu, bez účasti občanov a bez relevantných analýz.
„Stanovisko dalo iba jedno ministerstvo a aj to je iba o ‚úžasnom poľnohospodárstve na Ukrajine‘ – nič o hrozbách pre potravinovú sebestačnosť Slovenska, o likvidácii našich producentov či zániku pracovných miest na vidieku. Bývalé vlády odovzdali Ukrajine všetky naše zbrane. Pýtam sa, či táto vláda ide rovno odovzdať celé Slovensko – a ešte nás možno aj zatiahnuť do vojny,“ dodáva Halás.
Právo na pravdu požaduje okamžité stiahnutie tohto návrhu z legislatívneho procesu a vypracovanie analýz, ktoré budú zohľadňovať všetky dopady na Slovensko a zároveň žiada verejnú aj parlamentnú diskusiu o ďalšom smerovaní zahraničnej politiky Slovenska a hrozbách, ktoré pre Slovensko prinesie členstvo Ukrajiny v EÚ.