BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Vláda v stredu neschválila návrh, ktorý by umožnil dať výpoveď pracujúcim penzistom vo veku nad 65 rokov. Ako po stredajšom rokovaní vlády uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, toto ustanovenie sa nakoniec nestalo súčasťou vládou schváleného návrhu novely Zákonníka práce. Minister totiž na rokovanie vlády predložil analýzu o počte pracujúcich dôchodcov, ktorých by sa umožnenie dať im výpoveď týkalo.
„Analýza dospela k tomu, že ten efekt, ktorý sa pôvodne z toho predpokladal, dať šancu a priestor mladým, by sa týmto nedosiahol,“ povedal Richter. Pripustil pritom, že v budúcnosti môže opäť takéto opatrenie navrhnúť.
Vo veku nad 65 rokov v súčasnosti podľa ministra práce a sociálnych vecí pracuje asi 11,3 tisíc poberateľov dôchodkov, z čoho 55 percent si privyrába vo verejnej službe a zvyšok v súkromnej sfére. Vo verejnej službe je pritom podľa Richtera relatívne veľmi veľké percento účtovníčok na jednotlivých úradoch práce.
„V malých obciach plnia tretinový alebo polovičný úväzok za finančné prostriedky, ktoré by mladých ľudí asi nelákali,“ povedal minister. Spomenul tiež lekárov pracujúcich vo vidieckych oblastiach Slovenska, kde sa podľa Richtera nedá očakávať veľký záujem mladých ľudí ísť pracovať na tieto miesta.
Cieľom vládneho návrhu je sprísnenie podmienok
Podľa pôvodného návrhu rezortu práce a sociálnych vecí, ktorý vláda nepodporila, by mohol dostať zamestnanec výpoveď, ak najmenej pred tromi rokmi dosiahol dôchodkový vek a je poberateľom starobného, invalidného, výsluhového alebo invalidného výsluhového dôchodku.
Hlavným zámerom vládou schváleného návrhu novely Zákonníka práce je sprísnenie podmienok pre agentúrne zamestnávanie. Jednou zo zmien má byť od začiatku budúceho roka zavedenie princípu spoločnej zodpovednosti užívateľského zamestnávateľa a agentúry dočasného zamestnávania za dodržiavanie mzdových podmienok pracovníka.
Agentúrny zamestnanec musí mať totiž rovnaké mzdové podmienky ako interný zamestnanec, ak obaja vykonávajú rovnakú alebo podobnú činnosť. Ak sa zistí, že agentúrny zamestnanec nie je rovnako odmeňovaný, tak zodpovednosť za doplatenie rozdielu bude nielen na agentúre, ale aj na užívateľskom zamestnávateľovi.
Počet penzistov stúpol o desiatky tisíc, pribudli i invalidi
Vyšší vianočný príspevok dostane len časť penzistov
Allianz chce začať s vyplácaním súkromných dôchodkov
Vláda podľa ministra Richtera akceptovala návrh na polročné prechodné obdobie pri prepustení agentúrneho zamestnanca pracujúceho na určitý čas. „Ak by bol agentúrny zamestnanec prepustený, bude mu platiť agentúrny zamestnávateľ istú čiastku ako výpovednú dobu,“ povedal šéf rezortu práce a sociálnych vecí.
Zaviesť by sa mala i prezumpcia dočasného pridelenia
Ak by pracoval do troch mesiacov, bude mu agentúrny zamestnávateľ vyplácať mzdu ešte 14 dní. „Ide to podľa postupu, koľko zamestnanec odpracoval, do postupne vyšších dní,“ povedal Richter. Takáto úprava bude podľa neho platiť do konca júna budúceho roka. Od prvého júla budúceho roka by pritom mali podľa ministra platiť na zamestnancov pracujúcich na určitý čas tie isté pravidlá, ako určuje Zákonník práce aj pre klasických zamestnancov.
Od začiatku budúceho roka by sa tiež mala zaviesť prezumpcia dočasného pridelenia. Tá má spočívať v tom, že ak výkon práce napĺňa všetky znaky agentúrneho zamestnávania, bude sa táto práca považovať za dočasné pridelenie zamestnanca užívateľskému zamestnávateľovi.
Medzi tieto znaky má patriť vykonávanie práce v užívateľskej firme s jej nástrojmi, v jej priestoroch, na pokyny pracovníka užívateľskej firmy a to, že obe firmy, ktoré uzavreli obchodnú zmluvu, majú rovnaký alebo podobný predmet podnikania.
Dočasné pridelenie zamestnanca má trvať najviac dva roky
Rezort práce a sociálnych vecí tiež navrhuje zakázať ďalšie dočasné prideľovanie zamestnanca počas trvania dočasného pridelenia, ako aj stanoviť maximálnu dĺžku dočasného pridelenia u toho istého užívateľského zamestnávateľa. Dočasné pridelenie u toho istého zamestnávateľa má trvať najviac dva roky s tým, že ho počas dvoch rokov možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac päťkrát.
Ak by toto obdobie malo trvať dlhšie, zamestnávateľ bude musieť agentúrneho pracovníka prijať ako interného zamestnanca. Ak sa dočasné pridelenie zamestnanca dohodlo pred 1. januárom 2015, musí sa ukončiť najneskôr 31. decembra 2016.
Dočasné pridelenie agentúrneho zamestnanca nebude možné na vykonávanie prác, ktoré patria do štvrtej rizikovej kategórie. Ide o práce s najvyššou mierou zdravotného rizika. Na pracovnú cestu bude môcť zamestnanca počas dočasného pridelenia vyslať len jeho užívateľský zamestnávateľ, a nie agentúra dočasného zamestnávania.
Ak agentúra uzatvorí so zamestnancom pracovný pomer na určitý čas, bude povinná určiť obdobie trvania tohto pracovného pomeru dátumom jeho skončenia.