Vláda nevie kedy a koľko pridá nepedagógom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Protest učiteľov v Bratislave
Protestný míting pracovníkov školstva a učiteľov s cieľom upozorniť vládu SR na plnenie Programového vyhlásenia vlády SR v oblasti školstva. Bratislava, 13. september 2011. Foto: SITA/Jozef JakubčoSITA/Jozef Jakubčo
BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Vláda plánuje zosúladiť tabuľkové platy nepedagogických zamestnancov v školstve so Zákonníkom práce.

Ako informovala hovorkyňa rezortu školstva Miriam Žiaková, zmena by mala umožniť spravodlivé každoročné zvyšovanie ohodnotenia pracovníkov.

Tabuľkové platy nepedagogických zamestnancov sú v súčasnosti pod hranicou minimálnej mzdy.

Zatiaľ čo učitelia zarábajú v priemere 740 eur mesačne, priemerná mzda školníkov, upratovačiek alebo kuchárok je 461 eur. Kedy a o koľko si nepedagogickí zamestnanci prilepšia, však nie je jasné.

Keďže sa takéto riešenie bude týkať nielen pracovníkov v školstve, ale aj širšieho okruhu zamestnancov vo verejnej správe, predsedníčka vlády Iveta Radičová požiadala zástupcov Odborového zväzu o trpezlivosť pri príprave komplexného návrhu, ktorý musí byť vypracovaný v spolupráci so zástupcami samospráv,“ uviedla Žiaková.

Zmena bude stáť 41 miliónov

Vláda je podľa nej ochotná riešiť platy v školstve. Rezort argumentuje zvýšením platov učiteľov v regionálnom školstve, ktorí si od januára 2012 polepšia v priemere o 5,7 percenta. Zmena bude stáť štát 41 miliónov eur.

V rámci novely zákona o pedagogických zamestnancoch presadil minister Eugen Jurzyca viacero opatrení. Novela zaviedla príplatok začínajúcemu učiteľovi vo výške šiestich percent z platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zamestnanec zaradený.
Eugen jurzyca
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Taktiež zaviedla príplatok za prácu so žiakmi so zdravotným znevýhodnením alebo so žiakmi zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Zvýšila i platové tarify platových a pracovných tried o 1,9 až deväť percent, a to tak, aby rozdiel medzi 10. a 11. platovou triedou a 11. a 12. platovou triedou predstavoval 12 percent. Reálne budú mať učitelia od budúceho roka na výplatnej páske viac o deväť až 60 eur mesačne.

Vláda však nepristúpila na všetky požiadavky školských odborárov, ktorí sú stále v štrajkovej pohotovosti. Či vstúpia do ostrého štrajku a zatvoria školy, rozhoduje dnes mimoriadna rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Odborári už mesiace požadujú, aby štát investoval do školstva šesť percent HDP.

Zmena v systéme

Dožadujú sa tiež zvýšiť mzdové ohodnotenie zamestnancov školstva, aby bol zabezpečený rast ich reálnych platov. Systém odmeňovania zamestnancov v školstve by sa podľa nich mal zmeniť tak, aby platy pedagogických zamestnancov boli na úrovni 1,2- až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a platy nepedagogických zamestnancov boli porovnateľné s podobnými kategóriami v iných rezortoch.
škola, prvák
Foto: Ilustračné foto SITA

„V situácii niekoľko mesiacov pred predčasnými voľbami by sľuby o raste platov učiteľov na tri až štyri roky boli populistické a nezodpovedné, ale navýšenie mzdových prostriedkov v roku 2012 je jasným signálom, že financovanie školstva a mzdové ohodnotenie učiteľov sú jasnou prioritou bez ohľadu na termín predčasných volieb,“ konštatovala Žiaková.

Dodala, že v situácii klesajúceho ekonomického rastu by štát mohol dať viac peňazí do školstva len za cenu zvyšovania daní alebo ďalšieho zadlžovania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Eugen JurzycaIveta Radičová