BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Väčšiu „várku“ odvolávanie veľvyslancov má dnes za sebou vláda, ale mená končiacich šéfov misií zatiaľ zostávajú verejnosti neznáme. „To sa prosto nesmie,“ zdôvodnil šéf diplomacie Mikuláš Dzurinda po rokovaní vlády a dodal, že mená povedia, „keď proces schvaľovania bude legitímny, keď bude rozhodnuté o agremán nástupcov odvolávaných veľvyslancov.“ Dnes kabinet odvolal 11 veľvyslancov a odsúhlasil deväť navrhnutých na vymenovanie. Minister dopravy Ján Figeľ na otázku, či je medzi odvolanými aj bývalý minister obrany za Ficovej vlády, šéf slovenskej diplomatickej misie pri NATO František Kašický povedal, že dnešný návrh „sa dotýkal nielen veľvyslanectiev, ale aj niektorých medzinárodných organizácií.“
Dzurinda dnes spresnil len to, že dôvody zmien boli rôzne. „V jednom prípade je to už, tak by som povedal, nadmerne dlhá doba pôsobenia pána veľvyslanca,“ uviedol. Podľa neho sú „štandardom v našej civilizácii“ štyri roky pôsobenia veľvyslanca a „ihriskom“ tri až päť rokov. „Dlhšie pôsobenie už znamená nebezpečenstvo, že diplomat je skôr zaľúbený do krajiny svojho pôsobenia ako do svojej vlasti,“ konštatoval minister.
Viacerí ambasádori skončili pre nespokojnosť s tým, ako na svojom poste pôsobili
„Neskrývam, že nie malý počet zmien, pre ktoré som sa rozhodol, bol vyvolaný potrebou zásadného skvalitnenia, ba až opravy, alebo nápravy pôsobenia našich diplomatov,“ vyhlásil šéf slovenskej diplomacie. Podľa Dzurindu sa niekedy aj v tomto rezorte stáva, že „keď je niekto povedzme veľmi ďaleko, tak si myslí, že si môže dovoliť aj to, čo by si dovoliť nemal a potom možno nezostávajú sily na to, čo by človek mal.“
Ministerstvo zahraničia podľa Dzurindu pracuje veľmi intenzívne na tom, aby naša zahraničná služba bola efektívnejšia, kvalitnejšia a stále lepšia. „Mám jediné kritérium, aby sme šľapali, aby to fungovalo, aby sme získavali investície, aby sme otvárali dvere našim exportérom,“ vyhlásil a dodal, že „my sme otvorená ekonomika, 80 percent nášho HDP je cez export.“ Preto menia štruktúru ekonomických diplomatov. „Nerozumiem, prečo máme mať obchodného zástupcu alebo ekonomického diplomata vo Viedni alebo v Prahe. Prečo nemáme obchodných diplomatov v krajinách bohatých na finančné investovanie, s obrovskou potenciou nášho exportu,“ pýta sa minister.
Medzi schválenými novými veľvyslancami by nemali byť politickí nominanti
„Keď budeme môcť uverejniť mená, zistíte, že ide prakticky vo všetkých prípadoch o kariérnych diplomatov, aj keď dvaja z tých deviatich dnes schválených momentálne v rezorte nepôsobia, ale pôsobili,“ vyhlásil minister. Tvrdí, že ani jeden návrh nemá charakter politickej nominácie, aj keď v jednom prípade budú o tom špekulácie.