BRATISLAVA 21. apríla (WEBNOVINY) – Zmluvu na nákup vrtuľníkov Sikorsky UH-60 Black Hawk plánuje minister obrany Martin Glváč predložiť na rokovanie Bezpečnostnej rady SR a následne vlády na budúci týždeň v stredu.
Armáda má vrtuľníky kupovať výhodne
Slovensko dostalo začiatkom januára ponuku Spojených štátov na nákup vrtuľníkov prostredníctvom programu Foreign Military Sales (FMS). Tento program umožňuje nákup vojenskej techniky štátom NATO za rovnakú cenu, za akú nakupuje americká armáda.
Keďže tá nakupuje vo veľkých objemoch, má u výrobcov výrazné zľavy a členské štáty NATO tak môžu nakupovať techniku lacnejšie. Momentálne sa precizujú všetky podmienky zmluvy, zdôraznil Glváč.
Americká vláda dala zelenú predaju helikoptér na Slovensko
Minister v minulosti v súvislosti so zmluvou uviedol, že sa snažíme o zohľadnenie všetkých našich požiadaviek. Slovensko okrem iného chce rozloženie dodávky aj financovania vrtuľníkov na viacero rokov.
Obmena vrtuľníkov má mať dve fázy
O vrtuľníkoch bude na budúci týždeň na Slovensku rokovať aj viceadmirál Joseph W. Rixey, generálny riaditeľ Obrannej a bezpečnostnej agentúry pre spoluprácu (Defense Security Cooperation Agency), v rámci ktorej funguje aj program FMS.
V pondelok sa stretne aj so slovenským ministrom financií Petrom Kažimírom. Šéf rezortu obrany zdôraznil, že definitívnu podobu zmluvy chce predstaviť aj poslancom brannobezpečnostného výboru parlamentu.
V januári minister Glváč informoval, že obmena vrtuľníkov by mala mať dve fázy. Počas prvej fázy by Slovensko postupne obstaralo deväť vrtuľníkov, celkovo by sa v priebehu šiestich rokov mali vymeniť teraz používané Mi 17 tak, že každý rok by sa kúpili dva až tri nové vrtuľníky.
Za 300 miliónov eur vycvičia aj pilotov
Glváč zdôraznil, že vrtuľníky budú pripravené tak, aby mohli byť určené na podporu pozemných síl.„Ak by sme nakupovali zbrane pre vrtuľníky ako prvé, zožrali by ste nás,“ uviedol Glváč. Ani teraz používané Mi 17 nie sú vybavené zbraňami, pripomenul minister.
Najprv musíme mať zabezpečenú obmenu vrtuľníkov, výcvik pilotov, zabezpečenú logistiku a potom sa môžeme baviť o zbraňových systémoch, zdôraznil ďalej. Zároveň minister zopakoval, že cena bude nižšia ako deklarovaných 300 miliónov eur. Je v nej zahrnutý aj výcvik pilotov, školenia a údržba.
Talianska ponuka, ktorú ministerstvo obrany dostalo na vrtuľníky, nie je na taktický viacúčelový vrtuľník, aký chcú Ozbrojené sily SR. Je to kvalitný vrtuľník, ktorý ale Taliani používajú pri ochrane hraníc a vojnové loďstvo, uviedol na margo ďalšej ponuky Glváč.