Vláda sa pokúsi zaťažiť spotrebu a menej prácu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Zľava: Premiérka Iveta Radičová a minister dopravy, pôšt a komunikácii Ján Figeľ na TB po skončení rokovania koaličnej rady Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) – Vláda sa pri zvyšovaní rozpočtových príjmov pokúsi nájsť riešenia, ktoré čo najmenej zaťažia príjem z práce a viac zaťažia spotrebu a príjem z kapitálu. Po rokovaní Koaličnej rady to uviedla premiérka Iveta Radičová. „Nie je však o tejto alternatíve rozhodnuté, ani o jej konkrétnej podobe,“ povedala. Návrhy na zvyšovanie príjmov verejného rozpočtu podľa nej posúdi odborná pracovná skupina, zložená zo zástupcov jednotlivých koaličných strán. Tieto návrhy a predložené riešenia podľa Radičovej následne posúdi opätovne Koaličná rada budúci týždeň v utorok.

Ako ďalej uviedla, vláda chce v budúcoročnom rozpočte ušetriť 1,7 mld. eur, a to tromi spôsobmi. Prvý spočíva v nastavení štrukturálnych priorít pri nasmerovaní verejných financií, aby sa zabezpečil rast zamestnanosti a tvorba nových pracovných miest. Druhým spôsobom znižovania deficitu je podľa Radičovej šetrenie na výdavkovej strane rozpočtu, ktoré má tvoriť väčšiu časť z celej plánovanej sumy 1,7 mld. eur. Menšiu časť z tejto sumy chce kabinet získať posilnením príjmovej stránky rozpočtu verejnej správy.

„Predložíme komplexne všetky riešenia, nie parciálne riešenia,“ zdôraznila Radičová. Samotná premiérka sa prikláňa k tomu, aby sa istá časť zmien v odvodoch odsunula na neskôr. „Ide o to, či urobíme menšie zásahy hneď, alebo urobíme zmeny v odvodoch neskôr a systémovo,“ povedala Radičová. Koaliční lídri diskutovali aj o personálnych rozhodnutiach, ktoré sa týkajú obvodných a krajských úradov.

Pripravované zmeny v zdaňovaní príjmov, ako aj v sociálnych a zdravotných odvodoch predstavili zástupcovia jednotlivých rezortov v úvode minulého týždňa. Ako uviedol minister financií Ivan Mikloš, pripravené zmeny majú pomôcť ozdraviť rozvrátené verejné financie, ako aj zlepšiť daňovo-odvodový systém. Od nového roka by tak podľa ohláseného zámeru malo živnostníkov čakať zjednotenie a zníženie výšky paušálnych výdavkov na jednotnú výšku 30 %. Rovnako chce rezort financií obmedziť uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane len na tzv. aktívne príjmy, teda len na príjmy zo závislej činnosti, z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti. Jednou zo zásadných zmien bude aj zrušenie nezdaniteľných častí základu dane na účelové sporenie, životné poistenie a doplnkové dôchodkové sporenie. Zdaňovať sa už podľa nových pravidiel bude aj príjem dosiahnutý pri predaji bytu alebo obytného domu alebo inej nehnuteľnosti, avšak len pri nehnuteľnostiach nadobudnutých po účinnosti novely zákona o dani z príjmov.

Výdavky samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) na zdravotné a sociálne poistenie už od budúceho roka nemajú znižovať vymeriavací základ pri výpočte budúcich odvodov. Ministerstvo práce a sociálnych vecí a rezort zdravotníctva tiež navrhujú zmeniť aj ďalšie pravidlo na stanovovanie vymeriavacích základov pre výpočet odvodov pre SZČO. Kým v súčasnosti sa vymeriavací základ na sociálne poistenie pre SZČO určuje ako polovica pomernej časti základu dane a pri zdravotnom poistení sa pomerná časť základu dane delí číslom 2,14, od budúceho roka by sa mal vymeriavací základ SZČO jednotne stanovovať tak, že sa pomerná časť základu dane vydelí číslom 1,352. Pri rovnakom základe dane ako v súčasnosti tak niektoré SZČO zaplatia na sociálne a zdravotné poistenie vyššiu sumu.

Minimálny mesačný vymeriavací základ na platenie odvodov na sociálne a zdravotné poistenie zostane naďalej na úrovni 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Zvýšiť sa však má maximálny mesačný vymeriavací základ pre platenie odvodov na 5-násobok priemernej mzdy spred dvoch rokov. V súčasnosti sa pritom poistné na nemocenské poistenie a garančné poistenie platí najviac z 1,5-násobku priemernej mzdy, dôchodkové poistenie, zdravotné poistenie z najviac trojnásobku priemernej mzdy a poistenie v nezamestnanosti a poistenie do rezervného fondu solidarity z najviac štvornásobku priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Mikloš