BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico odmieta kritiku najmä opozičných poslancov vo veci predaja 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP).
“Naša vláda si zaslúži pusu na čelo a nie kritiku, tých ľudí, ktorí bez hanby predali SPP niekomu inému.,“ povedal na tlačovej besede po ukončení summitu v Bruseli Fico.
Podľa premiéra sa štátu podarilo vyrokovať s potenciálne novým vlastníkom minoritného podielu, českou spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH), výhodné podmienky.
„Štát má 51 percent akcií SPP a takto to aj zostalo. Jediný rozdiel je v tom, že nemeckí a francúzski akcionári to predávajú českej spoločnosti. Tieto transakcie potrebovali náš súhlas, nič iné. A za tento súhlas sme výrazne posilnili postavenie štátu v SPP,“ podotkol premiér, ktorý vypichol najmä dohodu o nastavení dividendovej politiky.
„Je jasne nastavená dividendová politika, oni nám zagarantovali prvé tri roky 400 mil. eur, ďalšie dva roky po 300 mil. eur. Sú to peniaze, ktoré môžeme použiť okrem iného aj na konsolidáciu verejných financií,“ dodal premiér.
Väčšinový vlastník SPP
Ministri odblokovali predaj 49-percentného podielu SPP v stredu. Vládny kabinet na svojom rokovaní schválil návrhy dokumentov, ktoré by mal štát ako 51-percentný akcionár SPP v piatok podpísať s potenciálne novým vlastníkom 49-percentného podielu plynární.
Česká spoločnosť EPH by mala kúpiť od spoločností E.ON Ruhrgas a GDF Suez firmu Slovak Gas Holding B.V., prostredníctvom ktorej zahraniční investori vlastnia minoritný podiel SPP. Štát schválením potrebných dokumentov sa tak definitívne vzdal predkupného práva na predávaný podiel plynární.
Podľa schválených dokumentov, potrebných na ukončenie celej transakcie, by mohlo Slovensko najneskôr do konca budúceho roka získať 100-percentný podiel v samotnej materskej spoločnosti SPP. Štát by tak získal kontrolu nad cenotvorbou v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu.
V hlavných dcérskych spoločnostiach slovenského dominantného dodávateľa zemného plynu, v SPP-distribúcia a vo firme Eustream, by mal byť majoritným akcionárom samotný SPP s 51-percentným podielom a skupina EPH s 49-percentným podielom, ktorá v nich bude mať manažérsku kontrolu.
Nové rozdelenie akcií
V predstavenstvách týchto dcérskych spoločnostiach by mal mať po novom štát dvoch predstaviteľov a minoritný akcionár troch členov. V súčasnosti má štát v predstavenstvách SPP-distribúcia a Eustream po jednom člene a zahraniční investori po dvoch.
Nové rozdelenie akcií skupiny SPP, na ktorom sa dohodli Fond národného majetku SR, Ministerstvo hospodárstva SR a EPH, ešte nemusí byť konečné. Reorganizáciu skupiny SPP totiž uskutočnia zainteresované strany na základe hĺbkového auditu po vstupe EPH do Slovak Gas Holding. Audit bude mať právo vykonať štát.
„My sa môžeme do troch mesiacov rozhodnúť, či chceme alebo nechceme ovládnuť matku SPP, ktorá je hlavným dodávateľom plynu pre domácnosti, a ktorá súčasne rokuje z Gazpromom o cenách plynu pre domácnosti. Ak by sa ukázalo, že je výhodné získať 100 % matky, tak si myslím, že by sme boli v silnejšej pozícii ako nejaká obchodná firma, keby sme rokovali s Gazpromom o cenách plynu. Som o tom presvedčený,“ konštatoval Fico. Materská spoločnosť SPP by mala v súčasnosti stáť približne 120 mil. eur. Štát by tak dal za 49 % akcií SPP 58,8 mil. eur.