Vláda v Holandsku rezignuje, preberá zodpovednosť za škandál nespravodlivého postihu rodičov poberajúcich dávky na deti

Netherlands Politics
Vláda podáva demisiu pre škandál nespravodlivého postihu rodičov poberajúcich dávky na deti. Foto: archívne, Stephanie Lecocq, Pool Photo via AP

Stredopravicová koaličná vláda holandského premiéra Marka Rutteho podľa holandských médií podáva rezignáciu, čím uznáva politickú zodpovednosť za škandál týkajúci sa prešetrovania vyplácania sociálnych dávok na deti, na základe ktorého boli tisíce rodičov neprávom označené za podvodníkov.

Mnohí nespravodlivo obvinení rodičia sa dostali do dlhov, keď daňoví úradníci žiadali vrátenie sociálnych dávok. Vláda sa za metódy daňového úradu ospravedlnila a v marci minulého roka vyčlenila 500 miliónov eur, aby viac ako 20-tisíc rodičov odškodnila.

Piatkový krok holandskej vlády sa považuje za v podstate symbolický. Rutteho vláda zostane vo funkcii ako dočasná vláda dovtedy, kým sa po voľbách, ktoré budú 17. marca, nezostaví nová. Predpokladá sa, že vo voľbách zvíťazí Rutteho strana, čím bude ako prvý mať možnosť začať rokovania o vytvorení budúcej vládnej koalície.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mark Rutte