Vladimír Mečiar odchádza z HZDS, strana je pred zánikom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír mečiar
Vladimír Mečiar odchádza z čela strany. Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Vladimír Mečiar vo štvrtok svojim spolustraníkom oznámil, že po 21 rokoch odchádza z čela svojej strany. Informuje o tom dnešné vydanie Hospodárskych novín.

Oznámil, že na mimoriadnom republikovom sneme už nebude kandidovať,“ informoval člen grémia Ján Kovarčík. Jeden z najznámejších politikov odchádza po totálnom fiasku v marcových voľbách.

Zatiaľ čo v roku 1994 mali Mečiar a spol. viac než 35 percent, teraz ich volilo 0,93 percenta ľudí. „Prajem mu, aby začal konečne život ako obyčajný človek,“ povedal Hospodárskym novinám niekdajší Mečiarov súpútnik a neskôr jeho odporca exprezident Michal Kováč.

Podľa Kovarčíka mal Mečiar vo štvrtok dlhý príhovor, v ktorom nepriaznivý volebný výsledok zobral na seba. „Je sklamaný z toho, že sa voliči postavili takto k nemu a k ĽS-HZDS. Mečiar sa na verejnosti a v strane objavil po mesiaci a pol od zdrvujúcich volieb. Kovarčík tvrdí, že sa jeho šéf neskrýval. „Jednoducho už krátko pred konaním volieb nevládal. Bol tri týždne na lôžku,“ vysvetlil.

Politológ v odchode Mečiara a Dzurindu vidí symboliku

Mečiar verí v návrat HZDS na scénu
Foto: SITA/Dušan Hein

Politológ Ján Baránek vidí symboliku v tom, že zo slovenskej politiky naraz odchádza predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda aj Mečiar. „Je to odchod jednej generácie odvekých rivalov, ktorí zviedli veľké boje,” povedal Baránek. Exprezident Kováč je presvedčený, že Mečiar do politiky nikdy nepatril. Jeho účinkovanie spôsobilo podľa Kováča krajine škody.

Mečiar založil HZDS pred 21 rokmi. Bol trikrát premiérom, jeho vládu sprevádzali demarše, sporná privatizácia a podozrenia zo zneužitia tajnej služby, keď jej šéfoval Ivan Lexa. Exprezident Kováč sa dodnes s Lexom súdi za výroky, že nechal uniesť jeho syna Michala. Mečiarovi priaznivci ho vyzdvihujú za to, že sa zaslúžil o vznik samostatného štátu.

V Mečiarovej strane to však bez neho nechcú zabaliť. Kovarčík je presvedčený, že ich preferencie opäť narastú. Ťažiť chcú z toho, že vládny Smer bude musieť robiť veľa nepopulárnych krokov, ktoré mu odlákajú voličov, informujú Hospodárske noviny.

Obrazom: Vladimír Mečiar v politike skončil

Vladimír Mečiar odchádza z čela HZDS Vladimír Mečiar odchádza z čela HZDS Vladimír Mečiar odchádza z čela HZDS Vladimír Mečiar odchádza z čela HZDS Vladimír Mečiar odchádza z čela HZDS

Vo voľbách za HZDS nehlasovali ani všetci členovia

O zániku Ľudovej strany-HZDS by muselo rozhodnúť celočlenské referendum. Ako povedal dnes pre agentúru SITA ústredný tajomník strany Tibor Cabaj, ĽS-HZDS má dnes približne 27 000 členov. Vo voľbách stranu podporilo približne 23 000 voličov, teda nehlasovali za ňu ani všetci členovia. Tí by sa mali v referende vyjadriť, či má strana skončiť. „ĽS-HZDS svoju historickú úlohu splnila. Naštartovala republiku. Môže zaniknúť,“ dodal Cabaj.

Podľa Cabaja do úvahy prichádza aj zlúčenie s inou stranou, alebo samostatné pokračovanie. Vladimír Mečiar vo štvrtok oznámil, že na najbližšom sneme už kandidovať na predsedu nebude. Kedy však bude snem, nevedel Cabaj povedať.

O dva týždne bude rokovať grémium, ktoré by malo zvolať zasadnutie republikového predstavenstva na poslednú májovú sobotu. Následne predstavenstvo môže zvolať snem. Podľa Cabaja je však otázne, či mimoriadny snem môže byť aj volebný, keďže volebné obdobie funkcionárov strany je štvorročné.

https://www.youtube.com/watch?v=fBwNvx57a7I

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan LexaJán BaránekJán KovarčíkMichal KováčMikuláš DzurindaTibor CabajVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie ĽS-HZDS Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko