POPRAD 7. marca (WEBNOVINY) – Po viac ako troch mesiacoch sa zo zimného spánku prebral medveď Vladimír. Ochranári zo Správy Tatranského národného parku zaznamenali prvé tohtoročné signály z jeho telemetrického obojku v sobotu 5. marca.
„Vladimír prezimoval v jaskyni, takže sme od novembra nemali o ňom žiadne údaje. Aj sme sa báli, či sa mu niečo nestalo,“ povedal pre SITA riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.
Telemetrický obojok sa podarilo ochranárom založiť Vladimírovi len v polovici októbra, asi mesiac pred uložením na zimný spánok. Ochranári tak môžu oddnes opäť získavať cenné údaje o pohybe tohto medveďa. Podľa Majka ide o reprezentatívneho jedinca, keďže ide o dominantného, asi 20-ročného a 280 kilogramov vážiaceho samca. Už z prvých údajov o jeho pohybe je zrejmé, že najčastejšie jeho kroky vedú k vode.
Medvedice sa zobudia až v apríli
Stretu s prebudeným medveďom sa podľa riaditeľa tatranských ochranárov netreba obávať. Prebudené medvede v tomto období obchádzajú vyššie položené oblasti a snehové polia, kde vyhľadávajú pozostatky uhynutých zvierat. Ak by súčasné ochladenie v Tatrách, na Lomnickom štíte klesla teplota až pod mínus 20 stupňov, trvalo dlhšie, medveď nemá podľa Majka problém opäť zaliezť do brlohu a ešte týždeň si pospať. Prebudené medvede sú po vylezení z brlohov navyše zoslabnuté a zjednodušene sa dá povedať, že pred takýmto medveďom sa dá ujsť. Netreba to však podceňovať a podľa možnosti sa treba vyhnúť aj náhodnému stretnutiu s našou najväčšou šelmou.
Ochranári netrpezlivo očakávajú aj prebudenie medvedice Zity, ktorá má telemetrický obojok už takmer rok. „Medvedice, hlavne keď majú mladé, zvyknú z brlohov vychádzať neskôr, až začiatkom apríla,“ dodal Majko. Vtedy už bývajú mladé medvieďatá dostatočne silné, aby zvládli pobyt mimo brloh. Medvede sa rodia počas zimného spánku priamo v brlohu.
Život s obojkom
Vladimír je už tretím medveďom, ktorý nosí telemetrický obojok. Prvému medveďovi, ktorému ochranári založili obojok, po prebudení zo zimného spánku skĺzol z krku a ochranári ho našli v lese.Medveď schudol po zime natoľko, že sa mu samovoľne uvoľnil z krku. Druhým odchyteným medveďom bola na jar minulého roku medvedica Zita. Vlani na jeseň chytili Vladimíra. Ochranári plánujú tento rok odchytiť ďalšieho medveďa v oblasti Smokovcov. Malo by ísť o jedinca s pozmeneným správaním.
Ochranári by mali medvede sledovať pomocou obojku približne štyri roky. Po vybití batérie sa obojok sám odopne. Takýto monitoring medveďa prináša podľa Majka cenné informácie o nočnej a dennej aktivite jedinca, mieste výskytu, veľkosti domovského okrsku či mieste zimného spánku. V prípade medvedice Zity je domovský okrsok veľký asi 4 500 hektárov. Pred zimou sa pohybovala najmä v horných častiach Tichej a Kôprovej doliny. Vladimír sa pohybuje v oblasti Západných Tatier.