- aktualizované, 26. januára, 11:01
Vládna koalícia stratila vyhlásením štvorice poslancov okolo Samuela Migaľa o tom, že nateraz nebudú hlasovať v parlamente, parlamentnú väčšinu, keďže v tomto momente má maximálne 75 poslancov.
Ako ďalej v stanovisku konštatuje predseda opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, Národná rada SR je momentálne paralyzovaná a jediným riešením sú teraz predčasné voľby. „V parlamente sme pripravení ich podporiť,“ vyhlásil Šimečka. Doplnil, že momentálne sledujeme rozklad štvrtej vlády Roberta Fica v priamom prenose.
Podľa predsedu strany SaS Branislava Gröhlinga súčasná vláda nedokázala ani len udržať pokope svojich vlastných poslancov. „Ako chcú riešiť krízu v zdravotníctve, zlepšovať školstvo či riešiť rastúcu chudobu, keď nedokážu ani spolupracovať v parlamente?“ pýta sa predseda liberálov. Premiér Robert Fico podľa neho rád hovorí o „mieri“ a „spolupráci„, no jeho vláda symbolizuje opak, konkrétne rozklad a neschopnosť.
Koalícia bude po vylúčení poslancov Hlasu čeliť ešte väčším problémom, o Šutajovi Eštokovi už kolujú vtipy
Teraz, keď už koalícia nemá väčšinu, môžeme podľa Gröhlinga očakávať len ďalší chaos, ešte väčšiu bezradnosť a snahu zakryť vlastné zlyhania ďalšími klamstvami. „Slovensko si zaslúži viac. Zaslúži si vládu, ktorá bude riešiť problémy ľudí, nie vlastné mocenské hry. Ak Fico tvrdí, že „slúži ľuďom“, nech odstúpi a ukončí toto divadlo,“ dodal šéf SaS.
Liberáli zároveň vyzvali prezidenta Petra Pellegriniho, aby si zavolal „na koberček“ premiéra Fica, ktorému sa rozpadla vládna koalícia, a trval na predčasných voľbách. Rekonštrukcia vlády by totiž podľa SaS bola len pokračovaním marazmu a semenišťom korupcie a kupovania si poslancov. „Predčasné voľby musia byť v čo najskoršom termíne. To je jediné východisko z tejto krízy,“ zdôraznil Gröhling.
Poslanci Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš, Ján Ferenčák a Roman Malatinec zverejnili na sociálnej sieti spoločné stanovisko, podľa ktorého nebudú až do vyriešenia sporu so šéfom strany Hlas-SD Matúšom Šutajom Eštokom hlasovať v Národnej rade SR. Migaľ a Šalitroš boli predtým vylúčení z Hlasu, keďže podľa Šutaja Eštoka mali vydieračské požiadavky.