Otázka, či je možné efektívne vládnuť s podporou 76 poslancov, rozdelila názory politikov. Poslanec Samuel Migaľ (Hlas-SD) pre agentúru SITA povedal, že „dá, ale extrémne komplikovane, prípadne ako menšinový kabinet s istou akceptáciou opozície“.
„Mali by sme si čo najskôr zvoliť predsedu parlamentu, ktorý má predsa len symbolicky silnejšiu pozíciu vo vyjednávaní v pléne. A koho si v Hlase vyberieme, si dovolíme vybrať my sami. Nepotrebujeme na to odporúčania pána Danka,“ uviedol Migaľ.
Dá sa to zvládnuť
Poslanec Gábor Grendel (hnutie Slovensko) v tejto súvislosti pre agentúru SITA povedal, že je to samozrejme ťažké, ale dá sa vládnuť so 76 poslancami.
„Akurát si to vyžaduje väčšie nasadenie priamo v parlamente, kde sa hlasuje o zákonoch. Avšak zatiaľ sa mi zdá, že toto koaliční lídri akosi podceňujú. Takže, ak im na tom úprimne záleží, tak by vedeli vládnuť, len musia byť aktívnejší v parlamente vrátane premiéra a predsedu najsilnejšej strany Roberta Fica,“ povedal Grendel.
Vláda „nevládze“
K situácii sa pre agentúru SITA vyjadril aj predseda KDH Milan Majerský, ktorý povedal, že táto vláda „nevládze“.
„Ja som prekvapený, že hneď po roku jej došli sily. Upokojovali nás pred dvoma týždňami v televíznych reláciách, že to bolo len chvíľkové zaváhanie. Prišiel ďalší víkend a znovu povedali, že je všetko dohodnuté. A znovu máme možnosť v priamom prenose sledovať, že vládna kríza naozaj prebieha v reálnom čase. Ja som presvedčený, že so 76-tkou sa dlhodobo nedá vládnuť. Je otázkou času, kedy táto vláda kľakne. Ak by bolo spojené hlasovanie o štátnom rozpočte s vyslovením dôvery vláde, tak KDH jednoznačne takéto uznesenie nepodporí,“ povedal Majerský.