BAGDAD 23. februára (WEBNOVINY) – Najnovšiu vlnu teroristických útokov, ktoré sa vo štvrtok ráno odohrali v Bagdade a iných častiach Iraku, podľa aktuálnych údajov neprežilo najmenej 60 ľudí a desiatky ďalších vyviazli so zraneniami. Ide tak o jeden z najkrvavejších dní v krajine po odchode posledných amerických vojakov v decembri minulého roka.
Terčmi útokov boli prevažne šiitské oblasti, čo nasvedčuje tomu, že za nimi stoja sunnitskí extrémisti napojení na sieť al-Kájda. Objavujú sa preto obavy z opakovania situácie v rokoch 2006 a 2007, keď si rozšírené nábožensky motivované násilie vyžiadalo tisíce životov.
Najmenej 32 ľudí zahynulo priamo v Bagdade, kde štvrťami s prevažne šiitským obyvateľstvom počas rannej špičky otriaslo 10 výbuchov. Páchatelia sa zamerali na policajné hliadky, ľudí cestujúcich do práce a nakupujúcich. Najmenej tri bombové útoky sa odohrali v mestskej časti Karráda, pričom jedna z náloží zabila minimálne deviatich ľudí a 27 ďalších zranila.
Viac ako desiatku bombových a strelných útokov hlásili aj z ďalších irackých miest od Mósulu na severe až po Hillu na juhu krajiny, kde boli v mnohých prípadoch terčom takisto policajti. Najhoršiu bilanciu má výbuch bomby v meste Balad ležiacom 80 kilometrov severne od Bagdadu, ktorý usmrtil sedem ľudí a 33 zranil.
Šiitskí moslimovia sú čoraz častejšie terčmi útokov zo strany sunnitských extrémistov, a to najmä od vypuknutia sporov medzi šiitským premiérom Núrím al-Málikím a prevažne sunnitským politickým zoskupením Iracké národné hnutie (Irákíja).
Z organizovania teroru vinia bývalého viceprezidenta Tárika al-Hášimího. Ten utiekol do irackého Kurdistanu, kde v súčasnosti žije pod ochranou miestnej vlády. Al-Málikí ho obviňuje z financovania terorizmu, Hašemí to však odmieta.