Vo Francúzsku sa začal trojdňový štrajk letových dispečerov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lietadlo
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 11. júna (WEBNOVINY) – Francúzski letoví dispečeri začali v utorok trojdňový štrajk, ktorým protestujú proti plánom Európskej únie liberalizovať sektor a vytvoriť jeden vzdušný priestor.

Očakáva sa, že sa protestné hnutie rozšíri aj do ďalších krajín, ako sú Rakúsko, Belgicko, Británia, Bulharsko a Taliansko. Dôvodom sú obavy, že plány budú mať dopad na bezpečnosť a pracovné podmienky.

V dôsledku štrajku v utorok zrušili vo Francúzsku okolo 1800 letov, očakávajú sa aj meškania. Lety zrušili na dvoch hlavných parížskych letiskách, v Beauvais, Lyone, Nice, Marseille, Toulouse a Bordeaux.

Hlavný odborový zväz SNCTA združujúci dispečerov vyzval na trojdňový štrajk , aby odsúdil „priame dopady európskych obmedzení na národné politiky“ v sektore. Ďalšie zväzy, ktoré tiež združujú dispečerov, plánujú prerušiť prácu a protestovať proti „jednotnému európskemu nebu“ v stredu.

Európska komisia tvrdí, že plán by mohol strojnásobiť kapacitu európskeho vzdušného priestoru, zvýšiť bezpečnosť, znížiť znečistenie o 10 percent a zredukovať náklady na letecký manažment o 50 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať