Celý svet už približne rok bojuje s pandémiou nového koronavírusu, ktorý dostal označenie SARS-CoV-2. Spočiatku zvyšok Zeme z diaľky pozoroval, ako sa situácia vyvíja v Číne, kde sa vírus objavil po prvý raz. Stalo sa tak koncom roka 2019 a vtedy ešte zrejme nikto netušil, akú budúcnosť nám prinesie.
Na začiatku všetkých zaujímalo, kde sa vírus zobral, ako vznikol, kto je jeho pôvodcom. Tieto otázky sa postupne začali dostávať do úzadia a nahradili ich každodenné správy o hrozivom vývoji situácie po celom svete.
Pandemická komisia rozhodla o sprísnení opatrení, zmení sa aj COVID automat (video)
Každý deň prichádzajú ľudia o životy a povestné svetlo na konci tunela prinášajú vakcíny. Ľudia však chcú odpovede. Niektorí si vystačia s konšpiračnými teóriami, iní by zase chceli poznať skutočnú pravdu o víruse. Ak je to možné.
Vyšetrovanie WHO
Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) sa po mesiacoch rokovaní podarilo dohodnúť s Čínou na vyslaní skupiny odborníkov z desiatich krajín, ktorí majú za úlohu nájsť odpovede na spomínané otázky.
Šéf organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus predtým vyjadril frustráciu z toho, že finalizácia príprav misie trvala tak dlho.
Expertný tím WHO skúmal trhovisko vo Wu-chane, to sa spája s prvými prípadmi nákazy
Experti z oblastí virológie, potravinovej bezpečnosti či epidemiológie odleteli do stredočínskeho mesta Wu-chan v januári. Po dvojtýždňovej karanténe začali zhromažďovať informácie z nemocníc, výskumných zariadení aj tradičného trhu s potravinami.
Kľúčové laboratóriá
Najnovšie navštívili tamojší Virologický inštitút, ktorý sa stal akýmsi hlavným cieľom ich pátrania. Tím vedie expert na vírusy Peter Ben Embarek.
Jeho kolega Peter Daszak vyhlásil, že sa stretnú so všetkými kľúčovými osobami a spýtajú sa ich na všetky dôležité otázky, ktoré potrebujú odpovede.
Inštitút vybudoval archív genetických informácií o koronavírusoch súvisiacich s netopiermi. Urobil tak po tom, ako v roku 2003 vypukla epidémia ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS).
Svet je po koronakríze nestabilný a čelí existenčným hrozbám, varoval svetových lídrov tajomník OSN
Práve to viedlo k nepodloženým obvineniam, že nový koronavírus môže pochádzať odtiaľto. Tieto dohady podporil aj bývalý americký prezident Donald Trump.
Potvrdenie pôvodu vírusu zrejme zaberie roky. Potrebný je totiž vyčerpávajúci výskum, ktorý zahŕňa zber a analýzu zvieracích vzoriek, genetickú analýzu a epidemiologické štúdie.
Analytik je pesimista
Podľa bezpečnostného experta, generála Andora Šándora je však na takéto vyšetrovanie už príliš neskoro.
„Myslím si, že ten rok stačil k tomu, aby laboratórium vo Wu-chane, ale hlavne ten trh nejakým spôsobom zlikvidovali. Osobne si nerobím žiadne nádeje, že tím WHO príde s niečím objavným, čo by malo nejaký významný prínos pre ďalší vývoj tejto pandémie,“ uviedol pre Webnoviny.sk.
Ako objasnil, Čína nie je otvorená krajina, ktorá by poskytovala informácie. „Neviem si predstaviť, že by Čína uvoľnila informácie, ktoré by potvrdili to, čo si veľa ľudí myslí. Neviem si predstaviť tú medzinárodnú reakciu,“ vyjadril sa odborník.
Hlavný problém – postoj Číny
Zároveň kritizuje krajinu za to, ako sa postavila k problému. Ak by o ňom prehovorila hneď na začiatku a napríklad neumlčovala tamojších lekárov, nemuselo dôjsť k súčasnému stavu a katastrofickým dopadom.
Čínsku aktivistku čakajú štyri roky vo väzení za to, že informovala o epidémii nového koronavírusu
Čína má podľa neho jeden veľký zásadný protiklad. Je to kapitalizmus vybudovaný a riadený komunistickou stranou.
Na jednej strane vidíme neuveriteľný technologický aj vedecký pokrok, ekonomické úspechy a podobne. Na druhej strane je ten istý spôsob vlády spojený s cenzúrou informácií.
Biologická zbraň
Medzi „obľúbené“ teórie patrí aj tá, podľa ktorej Čína vírus vyrobila a začala ho šíriť ako biologickú zbraň. Šándor vysvetlil, že výroba takýchto zbraní je relatívne lacná, no ich použitie je náročné. Zároveň zdôraznil, že autori by potrebovali mať účinnú protilátku a ochranu seba samého.
„Ak by Čína vyrobila tento vírus a vypustila ho, tak by to bolo veľké dobrodružstvo, ktoré by sa nevyplatilo. Myslím si, že to skôr utieklo. Čínu by som skôr vinil z toho, že situáciu tutlali a nie, že vírus vypustili zámerne,“ dodal.
Obyvatelia Š‘-ťia-čuang podstupujú hromadné testovanie, mesto je novým epicentrom nákazy
Práve zatajovanie informácií považuje za pádne ospravedlnenie označenia „čínsky vírus“, ktoré s obľubou používal aj Trump.
„Práve za to, že to Čína tutlala, by som takéto označenie nepovažoval za rasistické. Ak by od začiatku spolupracovali a otvorene povedali, že sa im stal takýto problém, tak by to nebolo úplne korektné. No Čína sa k tomu postavila presne tak, ako by sa k tomu stavať nemalo,“ uzavrel analytik.