Agentúra Standard & Poor's zlepšila výhľad nášho ratignu na stabilný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Heger
Premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) upravila hodnotenie Slovenska a zmenila výhľad nášho úverového ratingu z negatívneho na stabilný. Úroveň hodnotenia zostáva na A+. „Zmena výhľadu na stabilný odzrkadľuje pozitívne očakávania analytikov S&P, podľa ktorých v roku 2021 sa oživí naša ekonomika. Prispeje k tomu nielen čerpanie eurofondov, ale aj pokračovanie investícií do súkromného sektora,“ informovalo Ministerstvo financií SR.

Ratingová agentúra S&P zdôvodnila svoje rozhodnutie aj tým, že slovenská ekonomika síce v druhom kvartáli minulého roka spomalila, a to najmä pre zavedenie pandemických opatrení, ale produkcia sa za vlaňajšok zníži len o 6 % v porovnaní s 9,5 %, ktoré boli očakávané v júli. „Nové opatrenia navyše nespôsobili zatváranie fabrík či priemyselných parkov. Aj tentoraz je dobrým signálom rast automobilového priemyslu, čo malo pozitívny výsledok aj na exportných trhoch,“ dodal rezort financií.

Heger hovorí o prekvapení

Minister financií Eduard Heger zostal hodnotením ratingovej agentúry prekvapený. „Myslím, že svoju rolu zohralo aj to, že sme peniaze na pomoc Slovensku poskytli s rozvahou, s dôrazom na efekt, takže deficit za minulý rok a teda aj celkový verejný dlh štátu bude oproti plánu nižší,“ povedal minister Heger.

Podľa agentúry S&P o pozitívnom vývoji ekonomiky svedčí aj možné čerpanie finančných prostriedkov z viacročného finančného rámca EÚ (VFR) a z plánu obnovy. Pozitívne ohlasy priniesla podľa agentúry aj nedávno predstavená expanzia Volkswagenu na Slovensku v roku 2023 v hodnote približne 500 miliónov eur.

Na druhej strane si však pandémia vyberá svoju daň na verejných financiách v podobe deficitu za rok 2020 na úrovni 7 % HDP. Aj keď niektoré fiškálne opatrenia budú na pandémiu reagovať aj v roku 2021, majú iba dočasný charakter.

„Za silnú stránku vyzdvihuje S&P aj podobu súčasnej platobnej bilancie Slovenska. Predpovedané deficity bežného účtu zostanú do roku 2024 iba mierne,“ uzavrelo ministerstvo financií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard Heger
Firmy a inštitúcie Standard & Poor's