Akciový trh USA opäť pokoril rekordné maximá, výnosy dlhopisov ministerstva financií prudko klesli

Newyorská burza
Foto: ilustračné, SITA/AP

Americký akciový trh v piatok stúpol na nové rekordné úrovne. Stalo sa tak aj napriek neistému obchodovaniu, keďže trh s dlhopismi zasiahol ďalší deň prudkých výkyvov.

Rast povzbudila správa o tom, že americkí zamestnávatelia v októbri zrýchlili tempo prijímania nových pracovníkov a vytvorili 531-tisíc pracovných pozícií, čo je o viac než 100-tisíc viac ako očakávali ekonómovia.

Tabletka zdvihla akcie Pfizeru

Trh potlačila nahor aj správa od farmaceutickej spoločnosti Pfizer, že jej experimentálna tabletka znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia v dôsledku ochorenia COVID-19 o takmer 90 percent.

Akcie Pfizeru vzrástli o 10,9 percenta a podobné skoky zaznamenali aj firmy závislé od toho, aby sa život vrátil z pandémie do normálu, ako sú aerolínie, kasína, plavebné spoločnosti či organizátori živých podujatí.

Index S&P 500 dosiahol historické maximum už siedmy deň v rade, keď stúpol o 0,4 percenta na 4 697,53 bodu.

Russell posilnil o viac než percento

Rekordy mali aj priemyselný index Dow Jones s nárastom o 0,6 percenta na 36 327,95 bodu a technologický Nasdaq, ktorý vzrástol o 0,2 percenta na 15 971,95 bodu.

Index malých spoločností Russell 2000 posilnil až o 1,4 percenta na 2 437,08 bodu.

Výnosy z 10-ročných dlhopisov federálneho ministerstva financií, ktoré majú tendenciu pohybovať sa podľa očakávaní ekonomiky a inflácie, v piatok prudko klesli na 1,45 percenta a blížia sa k najnižším úrovniam od septembra.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom