Americká burza v závere týždňa posilnila, darilo sa aj ázijskému akciovému trhu

Burza, akcie, trh, akciový trh
Foto: ilustračné, SITA/AP

Americký akciový trh vo štvrtok posilnil, hoci investori naďalej monitorovali šírenie nového variantu koronavírusu a opatrenia, ktoré vláda USA a vlády iných krajín prijímajú, aby šírenie zabrzdili.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ožili firmy podnikajúce v oblasti dopravy, ktoré tento týždeň klesli pre to, že trhy postihlo znepokojenie pre nový variant koronavírusu.

Stúpli letecké aj lodné firmy

Letecká spoločnosť American Airlines stúpla o sedem percent a prepravca Delta Air Lines získal 9,3 percenta. Prevádzkovateľ výletných lodí Carnival vzrástol o 9,2 percenta a konkurenčná firma Norwegian Cruise Line si pripísala 7,7 percenta.

Index S&P 500 stúpol o 1,4 percenta na 4 577,10 bodu. Bol to jeho najväčší rast od polovice októbra. Priemyselný index Dow Jones si pripísal 1,8 percenta a uzavrel na úrovni 34 639,79 bodu. Technologický Nasdaq posilnil o 0,8 percenta na 15 381,32 bodu.

Rast tohto indexu zabrzdilo mierne zlacnenie firmy Apple o 0,6 percenta po tom, ako výrobca iPhonov vraj upozornil subdodávateľov, že pred sviatkami očakáva slabý dopyt.

Ázijská burza posilnila

Akciám malých spoločností sa darilo viac ako zvyšku trhu a index malých firiem Russell 2000 stúpol o 2,7 percenta na 2 206,33 bodu.

Väčšina ázijských akciových trhov posilnila. Hlavný japonský index Nikkei 225 si pripísal 1 percento a index čínskej burzy Shanghai Composite stúpol o 0,9 percenta. Hongkonský index Hang Seng však stratil 0,4 percenta.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie American AirlinesAppleCarnivalDelta Air LinesNorwegian Cruise Line