Americký akciový trh si pripísal ďalšie zisky, investorov povzbudili kvartálne výsledky firiem

Newyorská burza
Foto: ilustračné, SITA/AP

Americký akciový trh si v piatok pripísal ďalšie zisky a väčšina indexov uzavrela vyššie. Index S&P 500 dosiahol najsilnejší celotýždňový rast od júla, a to o 1,8 percenta. Investorov totiž povzbudili pozitívne správy o kvartálnych hospodárskych výsledkoch viacerých firiem.

Firmy prekonali prognózy

Všetky okrem jednej z devätnástich spoločností v rámci indexu S&P 500, ktoré štvrťročné výsledky zverejnili tento týždeň, svojim ziskom prekonali prognózy analytikov.

Dobré podnikové výsledky sa zosynchronizovali so správou, ktorá ukázala, že americké maloobchodné tržby v septembri stúpli viac, ako trh očakával.

Tržby maloobchodu v USA medzimesačne vzrástli o 0,7 percenta, pričom ekonómovia predpovedali ich pokles. Lepšie ekonomické správy, ako sa predpokladalo, pomohli upokojiť obavy zo stagflácie, čiže stagnácie hospodárstva a silnejúcej inflácie.

Index menších firiem klesol

Index S&P 500 si v piatok prilepšil o 0,7 percenta na 4 471,37 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pripísal 1,1 percenta a uzavrel na úrovni 35 294,76 bodu.

Technologický Nasdaq vzrástol o 0,5 percenta na 14 897,34 bodu, ale index menších spoločností Russell 2000 klesol o 0,4 percenta na 2 265,65 bodu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom