Analytici očakávajú nepriaznivý vývoj priemyselnej výroby, dôvodom je druhá vlna pandémie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Priemysel, automobilka
Foto: ilustračné, SITA/AP

Nepriaznivý vývoj slovenskej priemyselnej produkcie je možné očakávať aj v ďalších mesiacoch. Priemyselná výroba totiž v januári klesla medziročne o 3,9 %. Je to podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej spôsobené druhou vlnou pandémie a lockdownom, ktorý sa týka nielen Slovenska, ale aj ďalších európskych krajín. Zatvorené sú obchody, predajne automobilov a podobne, čo spôsobilo „zamrznutie“ dopytu a následne aj pokles výroby.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Očakávame, že podobný nepriaznivý vývoj našej priemyselnej produkcie zaznamenáme aj v ďalších mesiacoch. Prvý kvartál toto roka je totiž veľmi silno zasiahnutý druhou vlnou koronavírusu a protipandemickými opatreniami,“ povedala pre agentúru SITA Glasová. Horší januárový výsledok podľa analytika Tatra banky Borisa Fojtíka indikovala už aj spotreba elektrickej energie na Slovensku.

Automobilky si neudržali rast

„Rovnako aj vo februári sa na základe spotrebovanej elektrickej energie dá predpokladať, že slovenský priemysel bude v miernom mínuse. Pokiaľ sa nenaplní najčiernejší scenár, a to tvrdý lockdown so zavretými podnikmi, tak v priemere za celý rok by priemysel mal byť v miernom pluse,“ doplnil Fojtík.

Najväčšou mierou prispel k januárovému poklesu vývoj v automobilovom sektore, ktorý sa výrazne vzdialil vysokej úrovni produkcie v minulom januári. Výroba dopravných prostriedkov zaznamenala podľa Štatistického úradu SR v prvom mesiaci tohto roka prepad o 15 % a pokles bol najväčší od mája minulého roka. „Ani automobilkám sa nepodarilo udržať si rast, ktorý evidovali v závere roka 2020,“ poznamenala analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Dočasný charakter

Pre slovenský priemysel tak bude podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka naďalej kľúčová najmä kondícia jeho hlavnej zložky – automobilového priemyslu. „Predpokladáme pritom, že jeho silný pokles z úvodu roka by mohol mať čiastočne len dočasný charakter a už v nasledujúcich mesiacoch by sa mohol výraznejšie zmierniť,“ uviedol Koršňák.

Očakáva však, že priemyselná produkcia počas jari bude stále zaostávať za maximami spred vypuknutia pandémie, hoci v dôsledku priaznivého bázického efektu bude vykazovať extrémne silné dynamiky medziročného rastu. Úrovne spred krízy by mohol priemysel podľa ich odhadov udržateľne dosiahnuť najskôr až v druhej polovici tohto roka, resp. v úvode roka 2022.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Boris FojtíkEva SadovskáJana GlasováĽubomír Koršňák
Firmy a inštitúcie 365 bankŠÚ Štatistický úrad SRTatra bankaUniCredit Bank