Ázijské akciové trhy oslabili, nové prírastky infikovaných podkopávajú dôveru na burze

Graf, burzy, akcie
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Ázijské akciové trhy v pondelok oslabili. Zvýšila sa totiž opatrnosť investorov v dôsledku najnovšieho rastu počtu prípadov koronavírusu v mnohých krajinách, pričom snaha o vakcináciu dosahuje len malý pokrok. Pokles v Ázii nastal po tom, ako americký trh v závere minulého týždňa výrazne vzrástol.

Posilnenie technologických a zdravotníckych firiem posunulo indexy S&P 500 a Dow Jones na nové rekordné maximá. Zabrzdenie rastu výnosov z vládnych dlhopisov totiž pomohlo obnoviť dôveru, že Federálny rezervný systém onedlho zvýši úroky, aby udržal pod kontrolou infláciu v čase zotavovania ekonomiky z pandémie.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Rast počtu prípadov koronavírusu v Ázii však podkopáva dôveru na tamojších trhoch voči takejto trajektórii. Riaditeľ čínskeho Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) cez víkend povedal, že účinnosť čínskych očkovacích látok proti koronavírusu je nízka a vláda uvažuje o ich kombinácii, aby ich efektívnosť zvýšila.

„Distribúcia vakcín v Ázii je naďalej pomalá, ale ešte znepokojujúcejšie je opätovné nerovnomerné šírenie vírusu, pričom druhé vlny silnejú v Indii, na Filipínach a teraz v Thajsku,“ povedal Stephen Innes zo spoločnosti Axi.

Hlavný japonský index Nikkei 225 v pondelok oslabil o 0,7 percenta na 29 538,73 bodu. Index hongkonskej burzy Hang Seng klesol o 0,9 percenta a čínsky akciový index Shanghai Composite si pohoršil o 1 percento.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom