Ázijské akciové trhy si pohoršili, investori sa obávajú bankovej krízy

Burzy, Nikkei
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Ázijské akciové trhy v pondelok klesli. Pokles nasledoval po tom, čo švajčiarske úrady zariadili prevzatie problémovej banky Credit Suisse.

Fed rozhodne o úrokových sadzbách

Investori sa tiež pripravujú na tohtotýždňové zasadnutie amerického Federálneho rezervného systému, na ktorom by sa malo rozhodnúť o ďalších možných zvýšeniach úrokových sadzieb.

Akvizícia Credit Suisse zo strany jej väčšieho rivala UBS prišla v čase, keď sa regulátori pokúšajú zmierniť obavy z bankovej krízy po tom, čo v USA skolabovali dva finančné ústavy.

Nikkei 225 klesol o 1,2 percenta

Investori sa obávajú, že banky nezvládajú tlak neočakávane rýchleho a veľkého zvyšovania sadzieb za posledný rok, ktorého cieľom schladiť bolo ekonomickú aktivitu a infláciu. „Investori čakajú na to, keď sa situácia okolo bankovej ságy vyjasní, než spravia nejaké odvážne kroky,“ skonštatoval Stephen Innes z SPI Asset Management.

Čínsky akciový index Shanghai Composite stratil menej ako 0,1 percenta po tom, čo čínska centrálna banka v piatok uvoľnila ďalšie peniaze na požičiavanie, tým, že znížila množstvo peňazí, ktoré je potrebné držať v rezerve. Hongkonský index Hang Seng oslabil až o 2,8 percenta.

Hlavný japonský index Nikkei 225 klesol o 1,2 percenta a juhokórejský Kospi sa znížil o 0,6 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom