Bank of England zdvihla úroky najviac od roku 2008. Ceny potravín zostávajú na vyššej úrovni, ako sa očakávalo

Britská centrálna banka
Britská centrálna banka Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Britská centrálna banka vo štvrtok zdvihla úroky na najvyššiu úroveň od záveru roka 2008, keďže pokračuje v boji proti vysokej inflácii v Spojenom kráľovstve.

Zvyšovať začala koncom 2021

Rozhodnutie Výboru pre menovú politiku Bank of England o zvýšení hlavnej úrokovej sadzby o štvrť percentuálneho bodu na 4,5 percenta finančné trhy očakávali.

Bank of England začala kľúčovú úrokovú sadzbu zvyšovať na konci roku 2021 z úrovne 0,1 percenta s cieľom brzdiť rast cien.

Inflácia najprv začala stúpať pre nedostatky v zásobovaní po zrušení reštrikcií zameraných na zastavenie šírenia koronavírusu. Ďalším dôvodom na rast cien bola ruská invázia na Ukrajinu, ktorá viedla k prudkému zdraženiu energií.

Inflácia spotrebiteľných cien

Britská centrálna banka uviedla, že ceny potravín zostávajú na vysokej úrovni dlhšie obdobie, ako sa očakávalo. V dôsledku toho podľa nej inflácia spotrebiteľských cien v krajine bude pravdepodobne klesať pomalšie, ako sa pôvodne myslelo.

Úlohou Bank of England je udržiavať infláciu na úrovni zhruba 2 percentá. V súčasnosti je britská inflácia tesne nad hranicou 10 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Bank of England