Bank of England pozastavila zvyšovanie úrokových sadzieb, aj tak sú najvyššie za posledných 15 rokov

Bank of England
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Britská centrálna banka vo štvrtok po takmer dvoch rokoch pozastavila zvyšovanie úrokových sadzieb. Stalo sa tak po prekvapivom poklese inflácie v Spojenom kráľovstve, ktorý zmiernil obavy z tempa rastu cien.

Bank of England ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 5,25 %, ktorá je najvyššia za posledných 15 rokov.

Štyria boli za zvýšenie

Rozhodnutie však nebolo jednomyseľné, keďže štyria z deviatich členov Výboru pre menovú politiku hlasovali za zvýšenie sadzby.

Podľa agentúry AP sa zdá, že centrálne banky na celom svete sa blížia ku koncu cyklu agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb, ktorého cieľom bolo obmedziť prudký nárast inflácie vyvolaný dôsledkami pandémie COVID-19 a ruskej vojny na Ukrajine. Americký Federálny rezervný systém v stredu tiež sadzby ponechal nezmenené.

Najnižšia úroveň od vojny

Na rozhodnutie britskej centrálnej banky pritom mala zjavný vplyv stredajšia správa, podľa ktorej inflácia v auguste nečakane klesla na 6,7 %, čo je najnižšia úroveň od začiatku plnohodnotnej invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022.

Je však stále vysoko nad cieľom banky na úrovni dvoch percent a zároveň je vyššia ako v ktorejkoľvek inej veľkej ekonomike z krajín skupiny G7.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Bank of England