Blíži sa termín na daňové priznanie k dani z príjmov, podať aj zaplatiť sa dá online z pohodlia domova

Daňové priznanie
Foto: ilustračné, SITA/Peter Maďar

Daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2022 je potrebné podať do konca marca tohto roka a do tohto termínu je potrebné daň aj zaplatiť. Možné je tak urobiť aj z pohodlia domova, potrebné je mať len zriadenú elektronickú komunikáciu s finančnou správou.

Klienti komfortnejšie zaplatia aj samotnú daň, nakoľko finančná správa od polovice februára umožňuje platbu daní platobnou kartou. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Lehotu je možné predĺžiť

V tomto roku sa termíny na podanie daňového priznania nemenia. Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb je povinný podať každý daňovník, ak jeho zdaniteľné príjmy za minulý rok presiahli sumu 2 289,63 eura, alebo ak vykazuje daňovú stratu.

Do týchto príjmov sa zahŕňa akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený.

Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahŕňa aj príjem dosiahnutý zo zdrojov v zahraničí, ak ide o daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou, tzn. rezidenta SR.

Ak daňovníci zákonom stanovený termín nestíhajú, môžu finančnej správe oznámiť predĺženie lehoty na splnenie si tejto povinnosti o tri mesiace, resp. o šesť mesiacov v prípade príjmov zo zahraničia.

Oznámenie neposielajte e-mailom

Oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie sa podáva na novom vzore, ktorý je zverejnený na portáli finančnej správy. V tomto roku neplatí zasielanie oznámenia na mailovú adresu podnety@financnasprava.sk.

Oznámenie o predĺžení lehoty musí daňovník podať najneskôr do 31. marca tohto roka na miestne príslušný daňový úrad. Povinne elektronicky komunikujúce osoby oznamujú finančnej správe odklad elektronicky prostredníctvom portálu finančnej správy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR