Britská centrálna banka prekvapila trhy a nezmenila úroky, chce ešte počkať na vývoj situácie

Britain Economy FILE - General view of the Bank of England, in the financial district known as The City, in London, on Aug. 2, 2021. British homeowners and borrowers are bracing themselves for an interest rate increase from the Bank of England on Thursday, which would be the first in a Group of Seven industrial nation since the onset of the coronavirus pandemic. ()
Bank of England.

Britská centrálna banka nenaplnila očakávania trhu a ponechala svoje úroky na nezmenenej úrovni. Bank of England po štvrtkovom zasadaní uviedla, že chce počkať na to, aký bude vývoj po zrušení vládneho programu subvencovania miezd počas pandémie koronavírusu.

Rozhodnutie banky ponechať hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,1 percenta bolo prekvapením vzhľadom na prudký rast spotrebiteľských cien v uplynulých mesiacoch.

Bolo to veľmi tesné rozhodnutie,“ povedal guvernér britskej centrálnej banky Andrew Bailey. „Sme v situácii, v ktorej sú rozhodnutia tesné, sú dosť ťažké, ale ide len o odzrkadlenie postavenia, v ktorom sme,“ dodal.

Finančné trhy v uplynulých dňoch čoraz viac predpokladali, že Bank of England zvýši úroky na úroveň 0,25 percenta. Reakcia trhu bola okamžitá a nastal prudký výpredaj libry. Voči doláru britská mena klesla o jedno percento na úroveň 1,355 dolára za libru.

Európska centrálna banka a americký Federálny rezervný systém (Fed) na svojich ostatných zasadaniach tiež ponechali úrokové sadzby na nezmenenej úrovni, ale Fed v stredu oznámil, že v záujme zabrzdenia inflácie začne redukovať svoj program stimulovania ekonomiky.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Andrew Bailey
    Firmy a inštitúcie Bank of EnglandFederálny rezervný systém (Fed)