Brusel zatiaľ návrhy za stovky miliónov nekomentuje, pripomína však už rizikový návrh rozpočtu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska komisia
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Európska komisia zatiaľ koaličné návrhy s negatívnym vplyvom na rozpočet nekomentuje. Na slovenský rozpočet sa však opäť pozrie už o niekoľko týždňov v rámci európskeho semestra. Pripomína však, že už pri vlaňajšom hodnotení návrhu rozpočtu na tento rok konštatovala riziká nenaplnenia podmienok Paktu stability a rastu.

„Komisia monitoruje rozpočtovú situáciu členských štátov ako súčasť európskeho semestra. V názore prezentovanom na jeseň minulého roka komisia považovala návrh rozpočtového plánu na rok 2020 ako rizikový z pohľadu nenaplnenia podmienok Paktu stability a rastu,“ reagoval na vládne návrhy pre agentúru SITA hovorca Európskej komisie pre ekonomické otázky Enda McNamara. Ako dodal, Brusel bude plnenie Paktu stability a rastu zo strany Slovenska najbližšie opäť posudzovať na jar, kde zoberie do úvahy aj všetky legislatívne opatrenia.

Kabinet už rozhodol, na rade je parlament

Vláda minulý týždeň schválila opatrenia s negatívnym dopadom na rozpočet verejných financií v objeme stoviek miliónov eur. Je medzi nimi aj návrh Smeru-SD na zavedenie trinásteho dôchodku od decembra tohto roka s rozpočtovými nákladmi vyše 440 miliónov eur. Okrem toho kabinet schválil zdvojnásobenie prídavku na dieťa, čo si vyžiada zdroje v sume cez 300 miliónov eur ročne. Koaličná SNS si ako podmienku zvolania mimoriadnej schôdze k týmto bodom, ktorá sa má konať už v utorok, zase dala zrušenie diaľničných známok pre vozidlá do 3,5 tony, čo by zase znamenalo výpadok 70 miliónov eur.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť po schválení návrhov vládou informovala, že tieto opatrenia môžu vyhnať deficit verejných financií Slovenska v nasledujúcich rokoch až nad hranicu 3 % hrubého domáceho produktu. Rozpočtová rada pritom už vo svojom januárovom rozpočtovom semafore upozornila na riziká, ktorých naplnením môže dosiahnuť tohtoročný schodok verejných financií namiesto vládou plánovaných 0,49 % hrubého domáceho produktu až takmer 1,8 % výkonu ekonomiky. Tieto prognózy pritom ešte s aktuálne navrhovanými opatreniami nepočítali. Podľa predsedu rady Ivana Šramka tak treba pripočítať ich odhadovaný dopad na úrovni 0,5 % hrubého domáceho produktu v tomto roku a 0,8 % hrubého domáceho produktu v ďalších rokoch.

Rozpočtová rada upozorňuje na vyšší deficit

V samotnom rokou 2020 tak podľa rady hrozí, že namiesto polpercentného schodku, s ktorým počítajú aj vládou zavedené výdavkové limity, deficit dosiahne až 2,3 % hrubého domáceho produktu. Zároveň by sa deficit v budúcom roku priblížil k hranici 3 % výkonu ekonomiky a cez túto hranicu by sa podľa Šramka mohol bez kompenzačných opatrení dostať v roku 2022 s výškou 3,2 % hrubého domáceho produktu. Šéf rozpočtovej rady Ivan Šramko pritom kritizoval aj to, že sa tieto opatrenia prijímajú narýchlo, bez riadnej diskusie o ich nevyhnutnosti, bez štandardného legislatívneho procesu a bez predstavenia kompenzačných opatrení.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Enda McNamaraIvan Šramko
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaRRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť