Čerpanie starých eurofondov sa opäť zvýšilo, Slovensko prekonalo ďalšiu miliardovú hranicu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
eurofondy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Schvaľovanie finančných prostriedkov Európskej únie v uplynulom programovom období 2014 až 2020, ktoré sa priebežne uzatvára, naďalej rastie.

Presiahnutie vyčlenenej sumy

K 31. máju presiahlo objem 15 miliárd eur o 231 miliónov eur, čo je o 5 % viac oproti celkovému záväzku desiatich operačných programov 14,5 miliardy eur. Vyčerpané eurozdroje tak vyčlenenú sumu presiahli o takmer 730 miliónov eur.

„Pre vyčerpanie celkovej alokácie zostáva predložiť na Európsku komisiu v roku 2024 oprávnené výdavky v minimálnej výške 660,61 milióna eur,“ informovalo na svojom portáli Ministerstvo financií SR ako certifikačný orgán.

Dočerpávanie prostriedkov EÚ

Oproti koncu apríla využívanie, resp. schvaľovanie eurofondov v máji vzrástlo skoro o 309 miliónov eur a podiel čerpania sa zvýšil o 2,13-percentuálneho bodu. Za päť mesiacov tohto roka dočerpávanie prostriedkov EÚ z predošlého, alebo dobiehajúceho obdobia dosiahlo 2,12 miliardy eur, oproti koncu vlaňajška podiel ich využívania stúpol zhruba o 14,6-percentuálneho bodu.

Minimálna suma oprávnených výdavkov, ktoré treba predložiť do Bruselu, v máji klesla o 166 miliónov eur, resp. od konca minulého roka sa znížila o 1,39 miliardy eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMF Ministerstvo financií SR