Čistý zisk Privatbanky sa v prvom štvrťroku mierne znížil, pod pokles sa podpísali opravné položky aj vyššia daň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIVATBANKA
Foto: ilustračné, SITA/Privatbanka/Peter Frolo
Tento článok pre vás načítala AI.

Privatbanka dosiahla v prvom štvrťroku čistý zisk 3,6 mil. eur pri medziročnom poklese o 9,6 %. Banke sa darilo tak v rámci úrokov ako aj poplatkov, výnosy rástli a banka dokonca evidovala medziročný nárast prevádzkového zisku o 75,4 % na takmer 8 mil. eur.

Pod pokles celkového výsledku sa podpísali opravné položky a aj vyššia daň. Vlani spoločnosť ešte nemusela platiť osobitný odvod, v tomto roku to bolo ku koncu marca 1,5 mil. eur.

Za celý tento rok banka počíta so ziskom 6,8 mil. eur. Oproti vlaňajšku by to znamenalo značný pokles.

Najväčší negatívny vplyv na plánovaný hospodársky výsledok má podľa vyjadrení banky zavedenie osobitného odvodu z hrubého zisku vo výške 30 % pre bankové inštitúcie.

V minulom roku banka evidovala nárast zisku o 56,8 % na 20,3 mil. eur. Podľa vyjadrení spoločnosti to bol najvyšší čistý zisk v jej histórii. Rok 2023 ukončila Privatbanka s bilančnou sumou 855 mil. eur, ku koncu tohto roka počíta so sumou 758,1 mil. eur.

Privatbanka, ktorá do konca októbra 2005 vystupovala pod názvom Banka Slovakia, vznikla zakladateľskou zmluvou 2. augusta 1995. V roku 2003 sa jej majoritným akcionárom stala rakúska banka Meinl Bank AG.

O slovenskú banku prejavila záujem finančná skupina Penta a v prvej polovici júla 2007 koncentráciu schválil Protimonopolný úrad SR. V súčasnosti už vlastní skupina Penta v Privatbanke 100 % akcií.

Banka sa špecializuje na poskytovanie služieb privátneho bankovníctva. Druhou hlavnou oblasťou činnosti banky je korporátne bankovníctvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PentaPMÚ Protimonopolný úrad SRPrivatbanka