Dažde a záplavy spôsobili klientom poisťovní vysoké škody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dážď
Foto: SITA/Marián Peiger

Silné dažde zasiahli v uplynulých dňoch viaceré regióny Slovenska a komerčné poisťovne pomaly začínajú registrovať škody, ktoré im klienti hlásia. Tie sú vo výške niekoľkých sto tisíc eur a poisťovne predpokladajú, že poistné udalosti budú ešte pribúdať. Klienti nahlasujú viaceré škody na súkromnom majetku. Sú na hlavne zaplavené pivnice, garáže, či zatečené steny. Búrky, spojené s bleskami niektorým klientom spôsobili elektrický skrat a prepätie a poškodili elektroniku a spotrebiče. Početné sú aj škody na motorových vozidlách.

Vo viacerých častiach krajiny rozvodnené rieky a potoky zaplavili celé obydlia aj časti obcí. Len za posledné dva týždne nahlásili klienti Allianz – Slovenskej poisťovne cez tisíc škôd spôsobených dažďom, záplavou a povodňou, ktorých náklady presiahli 647-tisíc eur. Poisťovňa Uniqa eviduje zatiaľ približne 300 nahlásených škôd v predbežnej výške takmer 200-tisíc eur. Je predpoklad, že objemy budú rásť. Ľudia škody totiž stále nahlasujú, pretože v niektorých lokalitách voda stále neopadla. V poisťovni Generali sú to zatiaľ škody za približne 180-tisíc eur.

Komunikácia na diaľku

Podľa vyjadrení poisťovne Uniqa sa spoločnosť snaží škody likvidovať v zrýchlenom režime. Využíva pri tom aj videoobhliadky, pri ktorých klienti na diaľku komunikujú s likvidátorom a priamo cez smartfón mu môžu ukázať napríklad vytopené miesta v dome. Online pracujú aj ostatné poisťovne. „Klientom odporúčame vzniknuté škody nahlásiť čo najskôr, najlepšie online, prostredníctvom webstránky poisťovne, kde je možné vložiť aj fotografie poškodeného majetku, prípadne na bezplatnej infolinke,“ uviedla hovorkyňa Allianzu Lucia Muthová.

Škody na dome a byte si poškodení môžu uplatniť zo svojho poistenia domácnosti a nehnuteľnosti. Ak voda či vietor poškodia auto, poisťovňa preplatí škodu z havarijného poistenia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Muthová
Firmy a inštitúcie Allianz Slovenská poisťovňaGenerali PoisťovňaUniqa