Deficit štátneho rozpočtu naďalej stúpa, schodok ku koncu apríla dosiahol vyše troch miliárd eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze, slovenská zástava
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu apríla schodok 3,2 mld. eur, čo je v medziročnom porovnaní zhoršenie o 45,8 %. Príjmy štátneho rozpočtu boli medziročne nižšie o 2,4 % a dosiahli 5,61 mld. eur. Výdavky vzrástli o 10,9 % na 8,81 mld. eur. Informovalo o tom Ministerstvo financií SR.

Najväčším zdrojom príjmov štátu sú daňové príjmy. Tie medziročne stúpli o 9,5 % a dosiahli 5,12 mld. eur.

Daň z pridanej hodnoty

Pozitívny vývoj bol pri dani z pridanej hodnoty vo výške 119,9 mil. eur, pri dani vyberanej zrážkou v sume 30,6 mil. eur, pri iných daniach na tovary a služby v objeme 9,5 mil. eur a pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti za 2,8 mil. eur.

Osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach dosiahol medziročný rast 136 mil. eur. Solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií zaznamenal 2 mil. eur.

Daň z príjmov

Keďže územnej samospráve sa previedlo o 213,2 mil. eur menej prostriedkov dani z príjmov právnických osôb ako v minulom roku, zaznamenala daň z príjmov právnických osôb medziročný nárast 321,8 mil. eur.

Negatívny vývoj bol pri dani z príjmov fyzických osôb vo výške 140,7 mil. eur ako aj pri spotrebných daniach za 33,6 mil. eur.

Výdavky štátu

Pri daniach z medzinárodného obchodu a transakcií, vrátane sankcií, to bol medziročný pokles o 3,2 mil. eur.

V rámci výdavkov najväčšiu časť tvorila kategória ďalšie výdavky. Ich čerpanie medziročne kleslo o 2,4 % na 6,16 mld. eur. Výdavky na obsluhu štátneho dlhu vzrástli o 10,1 % na 522,8 mil. eur. Transfer pre Sociálnu poisťovňu predstavoval 650 mil. eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSociálna poisťovňa