Deficit verejnej správy v tomto roku môže podľa odhadov RRZ dosiahnuť 6,88 % HDP

Slovensko peniaze euro
Foto: ilustračné, Getty images

Deficit verejnej správy v tomto roku môže podľa odhadov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) dosiahnuť úroveň 6,622 mld. eur, resp. 6,88 % HDP.

Decembrový schválený rozpočet verejnej správy z dielne rezortu financií na tento rok počítal s deficitom 7,41 % HDP. Minister financií Igor Matovič je skeptický, v polovici apríla povedal, že tohtoročný deficit bude ešte vyšší.

Odhady tohtoročného deficitu

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v januári odhadovala v rámci svojho semaforu tohtoročný deficit rozpočtu verejnej správy na úrovni 6,8 % HDP.

Vo februári odhad mierne zvýšila na sedem percent a v marcovej prognóze sa opäť vrátila k číslu 6,8 percenta. Aprílový semafor hovorí o deficite 6,88 % HDP.

Aprílová prognóza sa mierne zvýšila

Prognóza sa teda mierne zvýšila, oproti marcovej prognóze je to zhoršenie o 43 mil. eur. K nárastu deficitu prispeli podľa rozpočtovej rady najmä vyššie výdavky na zdravotníctvo, najmä rast čerpania spojeného s pandémiou, ako aj realizácia zdravotníckych výkonov odložených v predchádzajúcom období.

Napriek zhoršeniu prognózy je očakávaná odchýlka od salda rozpočtu naďalej pozitívna vo výške 469 mil. eur, resp. 0,49 % HDP. To podľa rady znamená, že riziko nedosiahnutia cieľa rozpočtu zostáva nízke. Očakávaný vývoj verejných financií je však ovplyvnený veľkou neistotou.

Na vine sú výdavky na opatrenia

Výdavky na protipandemické opatrenia podľa rozpočtovej rady výrazne presiahnu pôvodne predpokladané úrovne. V aktuálnom odhade dosahujú výšku spolu 2,21 mld. eur, resp. 2,3 % HDP, pričom nad rámec rozpočtovanej rezervy navyšujú deficit o sumu 913 mil. eur, resp. 0,9 % HDP.

Zároveň z aktuálneho vývoja vyplývajú výrazné úspory vo výdavkoch štátneho rozpočtu v sume 600 mil. eur a vo výdavkoch samospráv v sume 508 mil. eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRRRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť