Desať šokujúcich predpovedí Saxo Bank pre rok 2019

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchodovanie graf
Foto: ilustračné, SITA/AP

Dočkáme sa budúci rok recesie v Nemecku, finančnej injekcie Apple pre potápajúcu sa Teslu, odchodu Jeromea Powella z pozície guvernéra Fedu, alebo menovaniu Jeremyho Corbyna za britského premiéra a v dôsledku toho pádu menového páru GBP/USD až na paritu?

Spoločnosť Saxo Bank, fintech špecialista zameriavajúci sa na multi-asset obchodovanie a investície na finančných trhoch, zverejnila svojich 10 šokujúcich predpovedí pre rok 2019. Predpovede sa zameriavajú na sériu nepravdepodobných, a preto podhodnotených udalostí, ktoré, ak by sa uskutočnili, mohli by na finančných trhoch vyvolať vlnu paniky.

Tieto predpovede preto nepredstavujú oficiálne trhové prognózy Saxo Bank pre rok 2019. Ide o varovanie pred možným nesprávnym rozdelením rizika investormi kvôli tomu, že investori týmto udalostiam dávajú iba jednopercentnú pravdepodobnosť.

Šokujúce predpovede Saxo Bank pre rok 2019:

 1. ECB sa vracia k výkupu dlhopisov

 2. Apple poskytne financovanie spoločnosti Tesla

 3. D. Trump oznamuje J. Powellovi: „Máš padáka“

 4. Novým britským premiérom sa stáva J. Corbyn. Menový pár GBP/USD to posiela na paritu

 5. Kríza na trhu korporátnych dlhopisov. Po GE bude nasledovať Netflix

 6. Austrália znárodní štyri veľké banky a spustí záchranný program problematických aktív

 7. Nemecko upadne do recesie

 8. Slnečná búrka spôsobí chaos a škody vo výške dvoch biliónov dolárov

 9. Prudké oteplenie klímy donúti vlády k zavedeniu celosvetovej dane z dopravy

 10. MMF a Svetová banka sa rozhodnú zastaviť meranie HDP a namiesto toho budú hodnotiť krajiny podľa ich produktivity

Hlavný ekonóm Saxo Bank, Steen Jakobsen, k tohtoročným šokujúcim predpovediam povedal: „Už viac ako desať rokov publikujeme tzv. šokujúce predpovede na nasledujúci rok a myslíme si, že tohtoročný zoznam je fascinujúci a zároveň natoľko šokujúci, že prinúti investorov, aby začali premýšľať inak ako ostatní. Je dôležité zdôrazniť, že šokujúce predpovede by sa nemali považovať za náš oficiálny trhový výhľad. V skutočnosti ide o udalosti a trhové pohyby, ktoré by spôsobili obrovské narušenie všeobecného konsenzu, ak by k nim došlo.“

Tohtoročné predpovede majú jeden spoločný menovateľ: „čo je veľa, to je veľa“. Svet už melie z posledného a čo najskôr by sa mal prebudiť a začať pracovať na reformách. Nie preto že chce, ale preto že musí. Náznaky vidieť všade. Myslíme si, že rok 2019 bude znamenať odklonenie od pôvodnej cesty. Dostávame sa na koniec etapy hromadenia nového dlhu a budúci rok budeme doplácať za všetky naše predchádzajúce chybné kroky.

Veľký úverový cyklus už teraz, na konci roka 2018, vykazuje príznaky napätia a budúci rok ovplyvní aj vyspelé trhy a centrálne banky budú musieť rozmýšľať čo ďalej. Koniec koncov, tlačenie peňazí od roku 2008 len vykopalo hlbšiu dieru plnú dlhov. Centrálne banky už v súčasnosti tento záväzok nedokážu riadiť.

„Ak sa niektorá z týchto šokujúcich predpovedí naplní, možno konečne uvidíme zdravý posun smerom k zníženiu zadlženia spoločnosti, menšiemu zameraniu sa na krátkodobé zisky, a upriamenie pozornosti k produktivite a novej hospodárskej revolúcii spojenej s globalizáciou a spravodlivejším rozložením síl v prípade vypuknutia novej krízy. Negatívnou stránkou veci by bolo zhoršenie nezávislosti centrálnych bánk, úverová kríza a veľké straty na majetku, ktorým sú hlavne nehnuteľnosti,“ hovorí Steen Jakobsen.

Podrobný popis šokujúcich predpovedí na budúci rok nájdete na nasledujúcich riadkoch:

 1. ECB sa vracia k výkupu dlhopisov

V roku 2019 môžeme byť svedkami neudržateľného nárastu verejného dlhu, populistickej revolty, rastu úrokových sadzieb, zníženia likvidity, utesňovania menovej politiky, či postupného otvorenia európskej diskusie o tom, ako postupovať v prípade novej krízy.

Nákaza plynúca z Talianska môže ochromiť európske banky, ako aj celú EÚ, ktorá sa kvôli tomu môže dostať do recesie. ECB v reakcii môže spustiť program TLTRO (cielené dlhodobé refinančné operácie) s cieľom predísť veľkým škodám, avšak ani to nemusí stačiť. Nákaza sa môže rozšíriť do Francúzska a politici si uvedomia, že EÚ stojí nad priepasťou.

Nemecko a zvyšok jadra Európy odmietajú rozdelenie EÚ a preto nebudú mať inú možnosť ako sa vrátiť späť k výkupu dlhopisov. Hospodárska a menová únia rozšíri mandát ECB na krytie dlhu nad zadlženie nad 50 percent HDP tlačou peňazí, či výkupom dlhopisov. Zvyšok bude garantovať emisiou eurodlhopisov. EÚ zároveň zruší kontroverzné ciele Paktu rastu a stability. Nové fiškálne pravidlá umožnia deficit do troch percent HDP preniesť na ostatné krajiny eurozóny. Dlh nad týmto prahom bude pod priamou kontrolou Európskej komisie.

 1. Apple poskytne financovanie spoločnosti Tesla

Spoločnosť Apple by si na budúci rok mohla uvedomiť, že ak chce byť ešte väčšou súčasťou životov svojich užívateľov, ďalším krokom je automobilový sektor. Autá sú totiž stále viac digitálne prepojené. Koniec koncov, aj sám Steve Jobs na sklonku života poukázal na to, že aby spoločnosť mohla byť veľká, musí niekedy bezhlavo investovať, čím sa vyhnne nasýtenému trhu a stagnácii.

S ohľadom na to, že Tesla potrebuje väčšiu finančnú stabilitu a Apple chce rozšíriť ekosystém o autá oveľa viac, ako len prostredníctvom aplikácie Apple CarPlay, dôjde k investícií Apple do spoločnosti Tesla, čo jej zabezpečí finančné zdroje a prémiu 40 percent z hodnoty akcií, čím sa cena dostane na 520 dolárov – oveľa viac ako dokázal pochybný a kritizovaný tweet Elona Muska.

 1. D. Trump oznamuje J. Powellovi: „máš padáka“.

Na decembrovom zasadnutí Fedu presadí guvernér Fedu, Jerome Powell, zvýšenie úrokových sadzieb len s krehkou väčšinou. Americká ekonomika a americké akcie zažijú v reakcii na to v prvom kvartáli 2019 dramatický pád.

Počas letných mesiacov, keď sú americké akcie v hlbokom útlme a výnosová krivka USA sa dostane do úplnej inverzie, vyhodí rozhnevaný Donald Trump guvernéra Jeroma Powella a za jeho nástupcu vymenuje prezidenta pobočky Fedu v Minnesote, Neela Kashkariho. Ten totiž doteraz zastával výhradne holubičí postoj, teda v prospech znižovania sadzieb a bol tak kritikom sprísňovania menovej politiky USA.

Nový guvernér bude zároveň menej rezistentný voči pokusom manipulovať Fedom pre potešenie vládnej strany, preto ho čoskoro začnú nazývať ako „Skvelý pomocník“, čo D. Trump využije aj pri prezidentských voľbám v roku 2020. N. Kashkari sľúbi prezidentovi kúpiť dlhopisy v hodnote päť biliónov dolárov s nulovým úrokom a nekonečnou splatnosťou, čo prezidentovi umožní financovať nové a „prekrásne“ infraštruktúrne projekty, čím sa spojené štáty vrátia na cestu silného hospodárskeho rastu z obdobia pred finančnou krízou.

Inflácia dosiahne šesť percent, hoci plán bol iba tri percentá a politika Fedu ráta stále len s jedným percentom. Budeme svedkami neuveriteľného znižovania zadlženosti, no prostredníctvom finančnej represie a na úkor spotrebiteľov.

 1. Novým britským premiérom sa stáva J. Corbyn. Menový pár GBP/USD to posiela na paritu

Labouristická strana vyhráva voľby a vymenuje Jeremyho Corbyna za nového premiéra. Ten sľúbi komplexné kompromisné reformy ako aj druhé referendum o „brexite“. Vďaka svojej popularite a silnej väčšine v parlamente sa Corbynova labouristická vláda pustí do rozsiahlej kampane v štýle polovice 20-tého storočia s cieľom vykoreniť sociálnu nerovnosť v Spojenom kráľovstve.

Nový kabinet zavedie nové zdroje daňových príjmov. Ide napríklad prísne progresívnu daň z nehnuteľností zameranú najmä na bohatých. Vláda navyše požiada centrálnu banku o pomoc formou nového „ľudového kvantitatívneho uvoľňovania“. Ďalším opatrením bude univerzálny základný príjem.

Verejnoprospešné služby a železnice budú znárodnené a fiškálny deficit porastie na percent percent HDP. Inflácia prudko vyrastie, nové investície do podnikania vymiznú a zahraniční obyvatelia utečú z krajiny spolu so svojím značným majetkom.

Britská libra v dôsledku dvojitého deficitu a nedostatku podnikateľských investícií, ako aj stále nedoriešených otázok okolo brexitu, skolabuje. Z úrovne 1.30 voči doláru, kde strávila takmer celý druhý polrok tohto roka, spadne až na paritu, čo bude predstavovať 20 percentný pokles. Americký dolár tak bude prvý krát na rovnakej úrovni libry.

 1. Kríza na trhu korporátnych dlhopisov. Po GE bude nasledovať Netflix

Rok 2019 bude možno rokom dominového pádu v oblasti korporátnych dlhopisov. Všetko odštartuje spoločnosť General Electric, ktorá stratí svoju dôveryhodnosť na úverových trhoch. Investori totiž podľahnú panike v dôsledku záväzkov tejto spoločnosti v hodnote 100 miliárd dolárov z minulých rokov a to zároveň v čase, keď firma predpokladá zhoršenie tvorby cash-flow.

Nákaza sa rozšíri aj na spoločnosť Netflix, kde bude investorov tiež znepokojovať vysoké zadlženie. Čistý dlh spoločnosti Netflix voči EBIDTA, po zarátaní kapitálových výdajov, dosiahne 3,4 . Absolútna hodnota dlhu stúpne na viac ako 10 miliárd dolárov. Náklady na financovanie spoločnosti Netflix sa zdvojnásobia, čo spomalí tvorbu nového obsahu a negatívne ovplyvní aj cenu akcií.

Aby toho nebolo málo, v roku 2019 do odvetvia video-streamingu vstúpi spoločnosť Disney, čo ešte viac spomalí rast Netflixu. Negatívna reťazová reakcia na trhu korporátnych dlhopisov vyvolá všeobecnú neistotu. Dôsledkom toho bude výpredaj zo strany ETF fondov, ktoré sa budú sťahovať z dlhopisového trhu. Tento „čierny deň“ sa stane prvým varovaním v sektore pasívnych investícií, ktorý počas turbulentných období reaguje na zmeny vždy negatívne.

 1. Austrália znárodní štyri veľké banky a spustí záchranný program problematických aktív

Odvetvie nehnuteľností sa v roku 2019 dostane v Austrálii do veľkých problémov, ktoré spôsobí pokles poskytovania úverov. Následkom zasadania Kráľovskej komisie bude totiž zmrazená úverová činnosť bánk. Banky budú nútene aj ďalej uťahovať kohútiky poskytovania úverov.

Austrália následne po prvýkrát za 27 rokov spadne do recesie, pretože pokles cien nehnuteľností zničí bohatstvo domácností a spotrebiteľské výdavky. Klesne aj HDP. Prasknutie bubliny s nevymožiteľnými dlhmi zníži marže a zisky bánk.

Straty bánk sú až príliš veľké na to, aby ich pokryli banky samé. Budú preto od austrálskej centrálnej banky RBA vyžadovať záchranné opatrenia, možno až rekapitalizáciu a sekuritizáciu hypoték.

 1. Nemecko upadne do recesie

Nemecko bolo svetovým lídrom pre celé desaťročia, avšak v roku 2019 sa mu nebude dariť dostatočne využiť svoje moderné technológie. Korunným klenotom nemeckej ekonomiky, tvoriacim 14 percent HDP krajiny, je automobilový priemysel. Ten má byť motorom s novým veľkým míľnikom – 100 miliónov predaných automobilov v tomto roku. Nakoniec sa však automobilkám podarí predať len 81 miliónov aut, čo je len o dve percentá viac ako v roku 2017, a znamená to koniec dlhodobého trendu vysokých rastov (o 5 až 10 % ročne) pokračujúceho od roku 2000.

Do roku 2040 by mali 55 percent všetkých nových predajov automobilov a 33 percent všetkých áut v uliciach, predstavovať elektromobily. Nemecko sa však len začína transformovať na tento nový trend. Oproti konkurencii je roky pozadu.

V roku 2019 budú vrcholiť antiglobalizačné nálady. Krajiny sa preto zamerajú na svoje domáce trhy, znižovanie nákladov, produkciu, lepšie využitie „big data“ a znižovanie uhlíkovej stopy, teda presný opak toho, čo bolo pre Nemecko prínosné od roku 1980. Na základe týchto dôvodov Nemecko v treťom kvartáli 2019 upadne do recesie.

 1. Slnečná búrka spôsobí chaos a škody vo výške dvoch biliónov dolárov

Život na zemi existuje vďaka stabilnej energii, ktorú dodáva Slnko. To však nie je vždy pokojnou a dobrou guľou horiaceho vodíka. Astronómovia dobre vedia, že slnko je neustále sa variaci sa kotol plný aktivity, ktorý dokáže vyprodukovať neuveriteľnú silu vo forme solárnych erupcií. Tie sú pre nás tým najhorším možným scenárom, pretože predstavujú výbuch skutočného materiálu a radiácie vo forme výronu koronárnej hmoty.

V roku 2019, keď sa na plné obrátky naštartuje 25. slnečný cyklus, zem nebude mať dosť šťastia a slnečná búrka zasiahne aj západnú pologuľu. Väčšina satelitov bude vyradených z prevádzky, čo spôsobí v našom svete, ktorý je závislý od GPS, neopísateľný chaos. GPS poháňa vzdušnú a pozemnú prepravu. Hrozí, že erupcia odstaví od elektrickú infraštruktúru.

Aký bude účet za spôsobené škody? Približne dva bilióny dolárov, čo je asi o 20 percent menšia škoda v porovnaní s tým najhorším scenárom, ktorý odhaduje štúdia zaisťovne Lloyds o potenciálnych finančných rizikách slnečných búrok, publikovaná v roku 2013.

 1. Prudké oteplenie klímy donúti vlády k zavedeniu celosvetovej dane z dopravy

Svet bude aj naďalej trápiť nepriaznivé počasie. Európa opäť zažije extrémne horúce leto, čo spôsobí paniku po mestách po celom svete. Doteraz mal letecký a lodný priemysel významné daňové privilégiá, to sa však zmení, keď tieto odvetvia budú predmetom novej globálnej dane z dopravy. Zavedie sa svetová daň na leteckú prepravu a daň z tonáže v lodnej doprave, ktorej hodnota bude prepojená na emisie uhlíka.

Nový daňový poplatok bude stanovený na 50 dolárov za tonu emisií CO2, čo v porovnaní s predchádzajúcim návrhmi predstavuje dvojnásobné navýšenie a výrazne to prevyšuje aj úroveň 15 eur za tonu platnú v tomto roku. Nová daň zvýši cenu leteniek a námornej prepravy, pretože dopravné firmy prenesú vyššie náklady na spotrebiteľov.

USA a Čína už v minulosti spochybnili daň z palív v leteckej doprave, odvolávajúc sa na Chicagský dohovor o medzinárodnom civilnom letectve z roku 1944. Čína však zmení svoj postoj ako prirodzený krok v boji proti znečisteniu, čo prinúti zmeniť svoj názor aj USA. Bude tak prijatá celosvetová daň z leteckej a námornej dopravy. Akcie spojené s turizmom, leteckými spoločnosťami a lodnou dopravou sa ponoria do neistoty a budú dosahovať nižší rast.

 1. MMF a Svetová banka sa rozhodnú zastaviť meranie HDP a namiesto toho budú hodnotiť krajiny podľa ich produktivity

Na jarnom stretnutí MMF a Svetovej banky dôjde k prekvapivému oznámeniu. Hlavné ekonómky Pinelopi Goldberg a Gita Gopinath oznámia svoj zámer zastaviť meranie HDP krajín. Budú tvrdiť, že úroveň HDP nedostatočne odráža skutočný vplyv nízkonákladových služieb založených na technológiách a tento ukazovateľ nezohľadňuje environmentálne otázky, čo dokazujú hrozivé dôsledky znečistenia na ľudské zdravie a zhoršenie životného prostredie v Indii a po celom svete.

Produktivita je bez pochýb jedným z najpopulárnejších, ale najmenej chápaných výrazov v ekonómii. Jednoducho povedané, definuje ju výkon za odpracovanú hodinu. V skutočnom svete je však produktivita oveľa zložitejším pojmom. V skutočnosti sa dá považovať za najväčší determinant životnej úrovne v čase. Ak sa krajina snaží zlepšiť šťastie a zdravie ľudí, musí produkovať na pracovníka väčší výkon ako v minulosti. Toto bezprecedentné rozhodnutie MMF a Svetovej banky tiež symbolizuje prechod od éry centrálnych bánk, ktoré sa stali v časoch po globálnej finančnej kríze synonymom kolapsu globálnej produktivity.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Saxo Bank