Ekonomický rast potiahla najmä zotavujúca sa domáca spotreba, a to vďaka zvýšeniu reálnych miezd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HDP, ekonomický rast
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Štatistický úrad potvrdili prekvapivo robustný rast slovenskej ekonomiky v úvode tohto roka. Dynamika rastu HDP sa zrýchlila, v porovnaní so záverom predchádzajúceho roka sa HDP v prvom štvrťroku zvýšil o 0,7 %.

Podporený aj priaznivým bázickým efektom sa tak dynamika jeho medziročného rastu zrýchlila z 2,2 % až na 2,7 %. Ekonomika tak medziročne rástla najrýchlejšie od prvého kvartálu 2022.

Štruktúra rastu slovenskej ekonomiky v úvode roka neprekvapila a len potvrdila, že ekonomický rast v tomto roku by mal byť ťahaný predovšetkým zotavujúcou sa domácou spotrebou,“ komentuje analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Spotreba domácností a vlády

Medziročný rast HDP v prvom štvrťroku potiahla ako spotreba domácnosti, tak aj spotreba vlády. Naopak, medziročný rast investícií sa v súlade s očakávaniami podľa Koršňáka citeľnejšie spomalil, keď po ukončení eurofondových projektov financovaných z predchádzajúceho rozpočtovacieho obdobia sa verejné investície v porovnaní s koncom roka citeľnejšie prepadli.

Spotreba domácností sa v prvom štvrťroku po štyroch po sebe nasledujúcich štvrťrokoch poklesu vrátila do kladných hodnôt. Toto zlepšenie je podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša spôsobené rastom reálnych miezd, čím sa domácnosti dostali do pohodlnejšej finančnej situácie. Domácnosti zároveň majú možnosť doplniť úspory, ktoré museli minúť v predchádzajúcom období.

Čerpanie eurofondov

Pokračovanie rastovej trajektórie očakáva Kočiš aj naďalej.

Navyše, v tomto roku by mal pokračovať pozitívny impulz z čerpania európskych fondov, najmä plánu obnovy. Viditeľné oživenie zahraničného obchodu pôjde ruka v ruke s rastúcou aktivitou v najvýznamnejších obchodných ekonomikách, najmä v Nemecku, ktorú očakávame v druhej polovici roka,“ hovorí Kočiš.

Negatívny impulz

Negatívnym impulzom by mohla byť podľa neho spotreba vlády, keďže vysoký deficit, zhoršená udržateľnosť verejných financií a prijaté fiškálne pravidlá vytvoria tlak na konsolidáciu.

V tomto roku predpokladáme rast HDP na úrovni 2 %, s ďalším zrýchlením v roku 2025,“ uzavrel Kočiš.

Rast ekonomiky

Ako uvádza analytik 365.bank Tomáš Boháček, spolu s nárastom výdavkov verejnej správy a zdrojov z európskych fondov by mala ekonomika za celý rok svižne prekonať dvojpercentný rast.

Dnes je pravdepodobné, že ekonomika sa dostane do blízkosti odhadovaného potenciálu svojho rastu, a to aj bez štandardnej podpory zahraničného obchodu, čo sa nestalo posledné tri roky,“ povedal Boháček.

Koršňák odhaduje tohtoročný rast mierne vyššie, a to na úrovni 1,9 %. Budúcoročný rast HDP, naopak, jemne znížil z 2,5 % na 2,4 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMarián KočišTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad Slovenskej republiky