Európska centrálna banka volí opatrný postup, analytici však očakávajú prvý pokles sadzieb v blízkej budúcnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ECB
Európska centrálna banka. Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Vo štvrtok 7. marca bude zasadať Európska centrálna banka (ECB). Zmeny základných sadzieb sa neočakávajú. Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša by mohla centrálna banka začať znižovať svoje základné sadzby na prelome druhého a tretieho kvartálu.

Teda prvé zníženie o štvrť percenta by mohlo byť oznámené najskôr na júnovom zasadnutí,“ myslí si Kočiš.

Trhy očakávajú zníženie až v júni

Očakávania finančných trhov boli ešte na prelome rokov výrazne optimistickejšie a zníženie v apríli považovali trhy podľa Kočiša za istotu. Európska centrálna banka následne tento optimizmus dôsledne schladila.

Teraz vidíme, že trhy už tiež očakávajú prvé zníženie až v júni,“ skonštatoval analytik zo Slovenskej sporiteľne. Podľa neho bude v tomto roku ECB voliť opatrnejší postup. „Od polovice roka uvidíme tri až štyri zníženia v celkovej výške 0,75 % až 1 %,“ povedal Kočiš.

Objavuje sa naratív, že po začiatku znižovania základných sadzieb ECB ožije náš hypotekárny trh a teda aj ceny nehnuteľností začnú rásť. Je podľa analytika možné, že istý impulz začiatok znižovania sadzieb prinesie, ale vývoj sadzieb bude pravdepodobne skôr pozvoľný.

Banky vychádzajú z rôznych premenných

Na Slovensku ho môžu ovplyvňovať ďalšie faktory, ako napríklad rozšírenie rizikovej prirážky na štátnych dlhopisoch, napríklad pre nedostatočnú konsolidáciu, neschválenie výdavkových limitov alebo problémy okolo zmien v trestnom zákonníku a s tým súvisiacich obáv Európskej komisie. To v konečnom dôsledku predraží aj financovanie úverov,“ vysvetľuje Kočiš.

Aj analytik 365.bank Tomáš Boháček hovorí, že pri výslednej cenotvorbe úverov banky vychádzajú z rôznych premenných, ako je riziková prirážka, sadzby na peňažnom trhu, individuálne parametre pre bonitu klienta. No vplyv majú určite aj kľúčové úrokové sadzby ECB, ktoré sa prejavujú prakticky na väčšine pod-faktorov ceny úverov.

Práve rast úrokových sadzieb ECB od júna 2022 o 450 bázických bodov v reakcii na vysokú infláciu spôsobil aj prudký vzostup úrokových sadzieb úverov a hypoték v celej eurozóne, vrátane nášho trhu,“ uviedol Boháček. Pre hypotekárne sadzby však podľa neho možno povedať, že ich súčasná priemerná úroveň nateraz vrcholí.

Miera poklesu bude iba pozvoľná

V nasledujúcich štvrťrokoch má ich pokles vysokú pravdepodobnosť. Otázkou však ostáva tempo, kde očakávame, že miera ich poklesu bude tiež, rovnako ako u sadzieb ECB, pravdepodobne iba pozvoľná,“ informuje Boháček.

Aj keď sa banky budú postupne prinavracať k zaužívaným praktikám konkurenčného „boja“ z čias zlatých časov rastu cien nehnuteľností pred dvomi rokmi, razantné plošné pohyby úrokových sadzieb hypoték smerom nadol v tomto roku neočakáva.

Náš základný scenár teraz počíta s návratom k trojpercentnej priemernej úrovni úrokových sadzieb pre fixácie v pásme 1-5 rokov,“ uzavrel Boháček.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián KočišTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankECB Európska centrálna bankaEK Európska komisiaSlovenská sporiteľňa