Európska centrálna banka zvýšila základné úrokové sadzby, pre infláciu pôjdu výrazne hore aj naďalej

ECB
Európska centrálna banka. Foto: Ilustračné, noppasinw/FreeDigitalPhotos.net

Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok len mierne spomalila tempo zvyšovania úrokových sadzieb a pridala sa k ďalším centrálnym bankám, ktoré tiež oznámili zvýšenie kľúčových sadzieb o pol percentuálneho bodu.

Zvýšenie úrokových sadzieb

„Rada guvernérov sa rozhodla zvýšiť tri kľúčové úrokové sadzby ECB o 50 bázických bodov. Úroková sadzba hlavných refinančných operácií a úrokové sadzby jednodňových refinančných a jednodňových sterilizačných operácií sa tak s účinnosťou od 21. decembra 2022 zvyšujú na 2,50 %, 2,75 % a 2,00 %,“ uvádza sa v tlačovej správe na webstránke ECB.

Celosvetový boj centrálnych bánk proti rastúcim spotrebiteľským cenám sa mierne spomalil, keďže aj inflácia mierne poklesla z rekordných výšok. Oficiálni predstavitelia však upozorňujú, že inflácia ešte neklesla na požadované úrovne a budú tak potrebné ďalšie zvýšenia úrokových sadzieb.

Vplyv inflácie

„Rada guvernérov sa rozhodla dnes zvýšiť úrokové sadzby a očakáva, že ich bude výrazne zvyšovať ďalej, pretože inflácia sa drží príliš vysoko a podľa predpokladov zostane nad (dvojpercentným) cieľom príliš dlho,“ uviedla ECB vo vyhlásení.

Inflácia v 19 krajinách, ktoré používajú euro, v novembri klesla na 10 % z októbrových 10,6 %, čo bol jej prvý pokles od júna 2021. Podľa predstaviteľov ECB je však priskoro na konštatovanie, že jej rast dosiahol vrchol, zatiaľ čo vysoké ceny energií hrozia, že Európu uvrhnú do recesie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka