Európska komisia prijala preskúmanie pravidiel EÚ pre odolnosť a pripravenosť bánk

Európska komisia
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Európska komisia (EK) v stredu prijala preskúmanie pravidiel Európskej únie (EÚ) v oblasti bankovníctva. Ako informovala v tlačovej správe, vďaka novým pravidlám budú banky únie odolnejšie voči prípadným hospodárskym otrasom a budú môcť ďalej prispievať k postpandemickej obnove Európy a prechodu ku klimatickej neutralite.

Posledný krok reformy

Balík, ktorý pozostáva z legislatívneho návrhu na zmenu smernice o kapitálových požiadavkách, legislatívneho návrhu na zmenu nariadenia o kapitálových požiadavkách a samostatného legislatívneho návrhu na zmenu nariadenia o kapitálových požiadavkách v oblasti riešenia krízových situácií, završuje vykonávanie dohody Bazilej III v EÚ.

Dohodu dosiahli EÚ a jej partneri v skupine G20 v rámci Bazilejského výboru pre bankový dohľad s cieľom zvýšiť odolnosť bánk voči možným hospodárskym otrasom. Dnešné návrhy sú posledným krokom zmienenej reformy zameranej na bankové pravidlá.

Ochrana finančnej stability

Balík zahŕňa opatrenia na posilňovanie odolnosti voči hospodárskym otrasom bez výrazného zvyšovania kapitálových požiadaviek či posilňovanie bankového sektora voči environmentálnym a sociálnym rizikám a rizikám v oblasti správy a riadenia v záujme udržateľnosti a zelenej transformácie. Jeho súčasťou sú aj opatrenia pre silnejší dohľad, ktoré majú v bankách EÚ zabezpečiť riadne hospodárenie a lepšie chrániť finančnú stabilitu.

Legislatívne návrhy ešte prerokujú Rada EÚ a Európsky parlament.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEU Európska úniaEurópska komisia (EK)Rada Európskej únie