Finančné benefity sú pre zamestnancov najdôležitejšie, avšak čoraz väčší záujem majú aj o voľno navyše

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pretrvávajúci nedostatok kvalifikovaných pracovníkov núti firmy nielen zvyšovať mzdy, ale aj rozširovať poskytované benefity. Rast miezd v minulom roku potvrdilo viac ako 80 % a plošné posilnenie benefitov takmer 40 % spoločností.

V tomto roku očakáva zvýšenie miezd dokonca 89 % zamestnávateľov, no zamestnanci naprieč všetkými generáciami udávajú za kľúčové aj poskytovanie finančných benefitov. Vyplynulo to z najnovšieho prieskumu personálnej agentúry Grafton Recruitment.

V rámci našich prieskumov sledujeme ponuku benefitov – či už finančných alebo nefinančných, ako je flexibilný pracovný čas či home office, už takmer 10 rokov. A za celé toto obdobie sa poradie preferencií zamestnancov v princípe nezmenilo. Na prvom mieste sú stále finančné benefity, nasleduje voľno a dovolenka navyše,“ uviedla marketingová riaditeľka Grafton Recruitment a Gi Group Jitka Kouba.

Finančné benefity

Čoraz viac sa do popredia dostávajú rozličné finančné benefity.

Rozličné odmeny či bonusy sú dnes žiadané u všetkých zamestnancov bez rozdielu, či už pracujú v kanceláriách alebo výrobných závodoch. Práve finančné benefity teda hrajú významnú úlohu pri rozhodovaní o prijatí novej pracovnej ponuky a stávajú sa aj mimoriadne dôležitým nástrojom na udržanie zamestnancov,“ zdôraznila Kouba.

Žiaľ, stále platí, že ponuka benefitov od zamestnávateľov sa väčšinou líši od preferencií a záujmu zamestnancov, a to pri všetkých sledovaných odboroch.

Žiadané benefity

Najvýraznejší rozdiel medzi tým, čo by zamestnanci uvítali, a tým, čo im zamestnávateľ poskytuje, je práve v oblasti finančných benefitov, medzi žiadané patrí dorovnávanie mzdy pri pracovnej neschopnosti a 13. či 14. mzda, ale aj príspevok na dovolenku a vianočné či iné odmeny.

Ako jediné sa z tohto všeobecného hodnotenia vymykajú firemné akcie, kde sa ponuka väčšinou stretáva s dopytom. Pre zamestnávateľov nie sú až tak finančne náročné a na strane zamestnancov sú vítané, záujem je o ne najmä medzi pracovníkmi z oblasti financií a IT, kde tento benefit víta 85, respektíve 75 %. Dôvodom môže byť ich častá práca z domu, preto je benefit vo forme stretnutia sa s kolegami zrejme vítanou zmenou,“ vysvetlila odborníčka z personálnej agentúry.

Zdravotné voľno

Aktuálny prieskum ukázal tiež to, že s trendom vytvárania rovnováhy medzi osobným a pracovným životom má čoraz viac pracujúcich záujem napríklad o dlhšiu dovolenku či iné platené voľno, ale aj o nadštandardnú lekársku starostlivosť.

I keď zmeny v preferenciách zamestnancov nie sú veľké, istý posun tu predsa len vidno. Napríklad u pracovníkov z radov bielych golierov pribudlo tento rok medzi päť najžiadanejších benefitov zdravotné voľno,“ doplnila Kouba.

Nové formy benefitov

Potenciál zaujať však majú aj nové benefity.

Ak sa totiž v ponuke benefitov objaví nejaká novinka, napríklad platené voľno, dorovnanie mzdy o výšku inflácie či programy zahŕňajúce starostlivosť o zdravie, záujem zamestnancov o ňu vzrastie. To otvára pre zamestnávateľov nové možnosti pri hľadaní ďalších foriem benefitov,“ uzatvára marketingová riaditeľka personálnej agentúry Grafton.

Do prieskumu sa zapojilo 798 respondentov z celej Slovenskej republiky. Išlo o ľudí v ekonomicky produktívnom veku, vo väčšine prípadov o zamestnancov na plný úväzok. Zastúpení však boli aj pracovníci na skrátený úväzok. Prieskum prebiehal formou online dotazníka.

Personálna agentúra Grafton Slovakia vznikla v roku 2004, v súčasnosti pôsobí v Bratislave, Nitre, Košiciach, Prešove a Žiline. Je súčasťou Gi Group Holding.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Gi GroupGi Group HoldingGrafton Recruitment